Tři možnosti, žádná stabilita. Jaký výběr stojí před Pedro Sánchezem?

Nedělní parlamentní volby ve Španělsku nenabídly stabilní politické řešení. Je tu otázka, kolikrát ještě budou muset Španělé jít volit?

Španělský premiér Pedro Sánchez vyšel z voleb oslaben, rozebírají výsledky voleb ve Španělsku noviny Financial Times. Socialisty podpořilo méně lidí, než před šesti měsíci, kdy byly poslední volby. Zato ovšem posílil krajně pravicový Vox. Šance na sestavení stabilní vlády jsou tak ještě menší. Socialisté získali 28 % a měli by tedy nárok na sestavení vlády.

Antiimigrační strana, která je zuřivě proti katalánským aktivistům, Vox, se stala vítězem voleb. Vox získal 15 % hlasů a je třetí největší stranou v zemi. Podpora Vox je přímo navázána na demonstrace za nezávislost v Katalánsku. Strana se staví do role obhájce jednoty Španělska. Nacionalismus sílí: tyto strany, ale také strany separatistické zažívají historické úspěchy.

Hodně ztratila protržní strana Ciudadanos, která spadla na pouhých 7 %. Albert Rivera měl na stole nabídku vytvořit vládu se socialisty, ale místo toho se posunul dál doprava. Tato taktika se nevyplatila a Rivera složil funkci předsedy strany.

Podle politologů, které citují FT, má Sánchez na výběr tři varianty. Všechny budou ovšem v dlouhém období nestabilní.

První je možnost vytvořit koalici s Podemos, které se Sánchez bránil v minulém období. Jenže teď už by nedali dohromady většinu a to ani, kdyby se spojili s „odštěpkem Más País“, který se od Podemos oddělil. Pak už by zbývala jen podpora od separatistických stran, což je zejména v současné době velice kontroverzní.

Druhá varianta je buď spolupráce, nebo přímo velká koalice mezi socialisty a lidovci. U lidovců je situace nejasná, tvrdí, že by byli vůči socialistům „velmi nároční“, ale na druhou stranu se jejich předseda představuje jako „alternativní premiér“, resp. může doufat v další volby, které by lidovcům mohly prospět.

A navíc, podpora pro socialisty by byla dárkem pro Vox, který již nyní přetáhnul od lidovců hodně voličů.

Třetí možnost, spíše teoretická, je vláda levicová s podporou Ciudadanos. Taková vláda by se vyhnula nutné podpoře separatistů, ale jde zcela proti směru, kterým se strana Ciudadanos vydala.

Nejsou tu snadné možnosti, takže si politologové kladou otázkou, kolikrát bude muset jít země k volbám v příštím desetiletí?

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.