Ne Řecko, ale Itálie je nyní nejrizikovější zemí

Financial Times píší o tom, že výnosy z řeckých dluhopisů jsou nyní nižší než italské.

Investoři hledají výnos všude, a proto se jim jako atraktivní jeví i řecké dluhopisy. Pomohlo i zlepšení ratingu Řecka na BB-. Ani italským dluhopisům se ovšem nevedlo špatně, investoři nicméně vnímají citlivě politická rizika, píší Financial Times.

Řecký výnos z desetiletého dluhopisu se dostal na 1,1 %, zatímco u Itálie to bylo 1,16 %. Je ovšem potřeba vidět, že výnosy obou zemí jsou neobvykle nízké, i když změna situace u Řecka je spektakulární.

Řecká situace je ovšem specifická tím, že jen malá část jeho dluhu je držena v dluhopisech. Největší část je totiž ve formě půjček, které drží EU a MMF. Itálie je v jiné situaci, ta se pro financování svého dluhu musí spoléhat na finanční trhy. Řecko zároveň v následujících pěti letech nebude potřebovat moc zdrojů na refinancování, kdežto u Itálie je situace odlišná.

Řecké dluhové instrumenty jsou nicméně stále v kategorii „junk“. Někteří investoři ovšem srší optimismem a domnívají se, že řeckou ekonomiku čeká růst a že by se případně země mohla stát i součástí programů kvantitativního uvolňování ECB.

Italský růst ovšem zůstává pomalý. Itálie má sice lepší rating, ale negativní výhled.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.