Čína podpoří Řecko v jeho snahách dostat domů tzv. Elginovy mramory

Jedná se o sochy z chrámu Parthenón, které jsou nyní uloženy v Britském muzeu. Peking nabídl v této oblasti Aténám spolupráci.

Čínský prezident Si Ťin-pching podpořil Řecko ve snahách vrátit z Velké Británie slavné mramory z Parthenónu, všimlo si zpravodajství CNN. Řecko a Velká Británie kolem nich vedou již několik desetiletí trvající diplomatické spory.

Jedná se o sbírku mramorových artefaktů (soch, ozdobných architektonických prvků a vlysů), které zdobily starověký chrám Parthenón na aténské Akropoli, které byly před dvěma stovkami let britským velvyslancem lordem Elginem odvezeny do Osmanské říše. Nyní se nacházejí v Britském muzeu.

Řecko se snaží o návrat soch celá léta, ale neúspěšně. Britské muzeum například argumentuje, že se jedná o součást sdíleného dědictví, které překračuje hranice.

Během společné návštěvy muzea na Akropoli řekl řecký prezident Prokopios Pavlopoulos čínskému lídrovi, že sochy patří sem, a nikoliv do Britského muzea. Si Ťin-pching prohlásil, že s Pavlopoulosem zcela souhlasí. Prezident Si pak dodal, že obě země budou v této věci spolupracovat, protože i Čína má mnoho cenných artefaktů v zahraničí a chce je získat zpátky.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.