Jazzové okénko Jana Schneidera: Temple Dancer, Yesterdays a Alf Leila Wa Leila

Nedělní průvodce jazzovou hudbou Jana Schneidera dnes nabídne tři rozmanité hudební kousky.

Trocha spirituálního jazzu na úvod jistě neuškodí! Pianista Michael Garrick se svým Sextetem hraje skladbu Temple Dancer. Pouze nevím, zda to je vhodné k meditaci, když rytmus hýbe celým tělem … Ale ta melodie opravdu evokuje orientální vjemy!

Skvělý bubeník nemusí do šlágwerku třískat jako hluchý do vrat! Elvin Jones hraje evergreen Jerome Kerna Yesterdays (Joe Farrel ts, Jimmy Garrison b) + zde je totéž živě: a zase, ta nádhera, když kontrabasista hraje v akordech … a velmistr bicích si hraje se štětečkami ! a jak !!

Kdyby byli v Teplicích chytřejší, mohli by tam mít místo těch od půdy do sklepa zahalených třeba něco takového: Klip Alf Leila Wa Leila s egyptskou zpěvačkou Amal Maher má k 11 miliónům shlédnutí, čili auditorium je, a z něj by mohla být mnohem zajímavější klientela, oproti stávajícím teplickým klientům rozdílná jako nebe a dudy. Kdo má oči, vidí. Kdo má uši, slyší. Atd. Mimochodem, za povšimnutí stojí, jak obecenstvo umí ocenit interpretační jemnůstky při přednesu těchto starých klasických děl (maqamů). Ta ovšem nezačínají hned, ale mají dlouhé, gradující předehry, aby přišlo správné vyvrcholení, jak je to i v jiných oblastech života správné.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.