Bitva o německý klimatický balíček

V sousedním Německu se vedou velké politické spory o klimatický balíček vlády. Opozice varuje před chaosem.

Die Welt kritizuje klimatický balíček německé vlády. Tvrdí, že by mohl dokonce být v rozporu s ústavou.

Právníci varují, ale koalice stejně nechá projít část klimatického balíčku (týkající se benzínu a topných olejů) přes Bundestag. Opozice hovoří o „šílenství“ a obrovských rizicích pro domácnosti.

Posudky, které si nechaly udělat odborné frakce, tvrdí, že návrh zákona o obchodě s emisemi z paliv vyvolávají hluboké otázky týkající se ústavy. Zástupce liberální FDP tvrdí, že je chyba ignorovat tato vážná varování a tak důležitý zákon schvalovat tak spěšně. Koalice tím může uvést klimatickou politiku Německa v naprostý chaos. Rizika ponesou hlavně domácnosti.

Právní pochybnost spočívá už u „mylného označení“, neboť u zákona nejde o obchod s emisemi. Až do přechodové fáze (končící v roce 2026) to bude vláda, kdo bude určovat ceny za CO2 v dopravě a na trhu s teplem. Fosilní paliva budou od 1. ledna 2021 zatížena deseti eury na jednu tunu CO2, o rok později už to bude dvacet eur za tunu.

Zatíženi budou importéři, rafinérie a sklady. A ti přenesou náklady na konečné zákazníky, píše Die Welt. Odhady ukazují, že cena za benzín by šla nahoru asi o tři centy na litr. Ministerstvo financí očekává příjem asi 3,6 mld. eur, příští rok pak téměř 7 miliard. Zákazníci by měli pocítit úlevu u cen elektřiny.

Kritici operují nálezem německého ústavního soudu k evropskému obchodu s emisními povolenkami. Jde o to, že povolenky jsou omezeny, proto je možný obchod. Ale nový zákon žádné takové omezení množství neuvádí.

Pokud by bylo potřeba více povolenek, než stát přidělí, pak by se mohly obstarat v zahraničí. V rámci tzv. flexibilizace, tj. dělení zátěže v evropském rámci. Proto právníci říkají, že nejde o omezené množství, neboť je možný „dokup“ v zahraničí. Prý se tím nevytváří rámec pro efektivní chování.

Aby pak nemuselo ministerstvo financí vybrané zdroje vracet, varuje Die Welt. A peníze se už vracely, jenže ne občanům, ale koncernům. Zástupci FDP proto tvrdí, že nový návrh koalice „zkásne“ spotřebitele, ale nebude mít dopad na ochranu klimatu.

Die Welt tvrdí, že obavy liberálů jsou na místě. Emisní obchod funguje pro elektrárny a průmyslové závody na evropské úrovni dobře. Ale hrozí, že tento nástroj bude v očích německých spotřebitelů zdiskreditován.

FDP má obavy, že vláda Německa si myslí, že jinde je klimatická politika úspěšnější než v Německu samém, a bude tedy k dispozici dost povolenek na CO2. vláda by ale měla jasně říci, co se bude dít, když dodatečná potřeba nebude pokryta „flexibilitou“ v evropském rámci.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.