Protesty v Íránu kvůli navýšení cen benzínu

Zvýšení cen benzínu se stalo politickým tématem a vyvolalo protesty.

Střety policie s demonstranty v Teheránu a v dalších městech, tak vypadá nové napětí v Íránu. Nárůst cen benzínu se stal politickým tématem, informuje Reuters.

Na demonstracích zaznívala protivládní hesla – v reakci na navýšení cen benzínu o polovinu. Benzín navíc bude na příděl. Lidé mají velký vztek, odevšad zní výstřely. A hoří auta i domy, informuje Reuters. Protesty se rozšířily do 40 měst.

Íránci jsou pobouřeni, neboť levný benzín vnímají jako základní právo. Navýšení cen vyvolává obavy, co se dál stane se životní úrovní. Od té doby, co se USA stáhly z jaderné dohody, mají Íránci problémy s inflací i rostoucí nezaměstnaností. Zřejmě je to součást politiky „maximálního tlaku“ na Írán.

Vládnoucí třída v Íránu nechce opakovat protesty jako v roce 2017. Navíc, existují i tlaky na to, aby se rozhodnutí o navýšení cen změnilo.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.