Rok Žlutých vest

Prezident Emmanuel Macron se sice udržel, ale musel učinit vážné ústupky protestujícím.

Financial Times píší o Žlutých vestách a jejich hnutí. Jeden ze seniorů uvádí, že hnutí „zafungovalo“. Přiznává, že se nyní v ulicích schází menší počet lidí, ale je to prý kvůli strachu. Účast na pravidelných víkendových demonstracích klesá, ale přesto přiměla prezidenta ke změně kurzu, tvrdí článek dále.

Francouzský prezident musel učinit řadu ústupků vůči hnutí, které začalo jako protest proti rostoucím cenám benzínu a přerostlo v antiestablishmentovou revoltu. Macron rychle zrušil navýšení cen benzínu a uvolnil peníze pro střední třídu, což ale znamenalo, že plány na rychlé snížení deficitu vzaly za své.

„Prezident bohatých“, jak byl Žlutými vestami pojmenován, zahájil i kolo národních debat o uvedl, že vztek protestujících má své opodstatnění.

Žluté vesty vytvořily ve francouzské politice něco zcela nového, obešly odbory i politické strany, které byly aktéry protestů od doby po druhé světové válce. Ale jejich použití sociálních médií a přímé akce ukázalo novou tvář protestů.

Jenže rok po protestech už to nejsou mohutné desetitisíce, ale spíše stovky, někdy i jen desítky těch, kteří jdou do ulic. Některé Žluté vesty se vracejí k podpoře odborů, třeba v souvislosti s plánovanou penzijní reformou. Macron sice musel ustoupit, ale instituce Francie se nezměnily, míní článek. Hnutí totiž nemělo pevnou platformu, ani tvář. Financial Times píší, že hnutí bylo schopné artikulovat velká témata, ale nebylo schopné dosáhnout udržitelnosti. Je ale patrné, že hnutí zanechalo na francouzské politice dlouhodobé stopy.

2500 demonstrujících a 1800 policistů bylo zraněno, 40 protestujících má vážné zranění očí kvůli střetům s policií. 3000 účastníků Žlutých vest bylo obviněno z různých trestných činů.

Protesty ukázaly rozpory mezi privilegovanými elitami a mezi těmi, kteří jen tak stěží přežívají ve vzdálených komunitách a pro něž jsou ceny benzínu nesmírně důležité.

Priscillia Ludoskyová pomohla díky petici celý protest odstartovat. Ona sama říká, že hnutí pomohlo diskusi mezi pracujícími a členy elity. A to byla před tím ve Francii nevídaná věc.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.