Saúdové nejsou spokojeni se zahraniční poptávkou po akciích Saudi Aramco

Zájem o akcie saúdského ropného gigantu nevzbudily očekávaný zájem.

Zatím to vypadá na prvotní veřejnou nabídku akcií v rozmezí 1,2–1,8 bilionu dolarů, informují Financial Times.

V saúdských kruzích se objevuje značná nespokojenost s malou zahraniční odezvou po Saudi Aramco. Firma bude vstupovat na burzu v rámci tzv. IPO, prvotní veřejné nabídky akcií.

Saúdové se už proto vydali do Ruska a Číny, aby získali podporu od místních suverénních fondů. Očekává se, že i saúdský suverénní fond se přidá.

Trvalo celkem čtyři roky, než byl spuštěn plán korunního prince Mohameda bin Salmána. Nabídnuta budou 1–3% společnosti. Velikost dohody ani další detaily ovšem ještě stále nejsou známy.

Prvotní veřejná nabídka a její výsledek může odrážet obavy investorů. Jak z celkového řízení firmy, ale také z toho, do jaké míry jsou Saúdové schopni ochránit svá ropná pole. Očekává se, že finální cena bude uvedena 5. prosince.

Jeden z bankéřů pro FT anonymně uvádí, že i princ už musel snížit svá očekávání směřující k ocenění ropného gigantu na 2 biliony dolarů. Nyní se ovšem zdá, že ani hranice 1,5 bilionu dolarů nemusí být dosaženo.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.