Morales se chce vrátit do Bolívie a dokončit svůj mandát

V nových všeobecných volbách už Evo Morales kandidovat nehodlá.

Bývalý prezident Bolívie Evo Morales řekl v rozhovoru pro televizní stanici Al Jazeera, že by mu mělo být umožněno dokončit jeho současný prezidentský mandát. V nových volbách už kandidovat nechce.

Morales  je nyní v exilu v Mexiku, kam odletěl po své rezignaci předminulou neděli. Morales řekl pro Al Jazzeru: „Nemohu být mimo zemi. Jsem zvyklý, že jsem s lidmi jako lídr odborů, prezident, (jsem zvyklý) pracovat.“ Morales také kritizoval svoje politické oponenty, řekl, že se spikli proti jeho vládě.

„Bolívie mi moc chybí. Hledám zákonný způsob, jak se vrátit a být spolu s lidem, který se staví na odpor proti diktátorství, puči,“ cituje dále Al Jazeera Moralese.

Evo Morales čelil po volbách 20. října sílícímu tlaku opozice a protestům v ulicích, bylo mu vyčítáno, že podkopal demokracii v zemi. V ulicích se však v nemalém počtu scházeli i jeho příznivci.

Po několika týdnech protestů Morales rezignoval, armáda ho k tomu vyzvala poté, co přešla na stranu politické opozice. Organizace amerických států vydala zprávu, že volby v Bolívii doprovázely nejasnosti.

Morales řekl, že v případě, že by se mohl do Bolívie vrátit, chce dokončit svůj prezidentský mandát, ze kterého mu zbývají dva měsíce. Znova kandidovat ve volbách, které vypsal před rezignací, již nechce.

Minulé úterý se opoziční politička a místopředsedkyně Senátu Jeanine Anezová prohlásila za dočasnou prezidentku země. Ústavní soud ji podpořil výrokem, že k výkonu dočasného úřadu nepotřebuje souhlas Kongresu, který kontroluje Moralesovo Hnutí za socialismus.

V Bolívii mezitím propukly další násilné střety. Například ve městě Sacaba, které Moralese podporuje, došlo během pátku ke střetu protestujících a bezpečnostních složek, při nichž zemřelo celkem 9 lidí. K dalším střetům došlo také během úterka a středy.Ilustrační foto: Autor – Kremlin.ru

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.