Putin má vyšší podporu, ale budí méně sympatií

Nový výzkum veřejného mínění zaznamenal poprvé od penzijní reformy zvýšení Putinovy podpory. Nicméně sympatie mu Rusové vyjadřují menší.

Sympatie Rusů k Vladimiru Putinovi se snížily, ukázal poslední výzkum veřejného mínění Centra Levada. Nyní se na Putina se sympatiemi dívá 24 % dotázaných, v roce 2017 to bylo 32 %. Podobné číslo vykazoval Putin v roce 2011 před vypuknutím masových protestů v Rusku. Antirekord byl zaznamenán v roce 2013, kdy se jednalo jen o 18 % dotázaných.

30 % respondentů nemůže o prezidentovi říci nic špatného, 8 % nic dobrého, 15 % ho vnímá neutrálně nebo lhostejně, 3 % vnímají Putina s antipatií.

Celkově se pozitivní vztah k ruskému prezidentovi od roku 2017 snížil o 10 % na 32 %. Neutrální distancovaný vztah naopak posílil o 7 procent na 61 %. Zároveň s tím ale od října 2018 vzrostl souhlas s Putinovou činností o celkem 3 procentní body. 70 % s jeho prací souhlasí, ale 28 % nikoliv. Rekordní byl tento rating v roce 2014 (říjen) – 80 %.

Podle sociologů jsou jádrem Putinových sympatizantů ženy, lidé z provincií a starší lidé, celkem jde asi o 35 %. Snížení podpory je spojeno se změnou politického kurzu, především s penzijní reformou. Neutrální distancovaný vztah považuje sociolog Lev Gudkov za běžný v autoritářských režimech.

Konstantin Kostin z Centra rozvoje občanské společnosti dodal, že od roku 1999 se podpora Vladimira Putina jeví jako stabilní. Vztahy sympatie a obdivu k Putinovi přecházejí v neutrálně distancovaný vztah podle socioekonomického i politického kontextu. „Velmi důležité je, že výrazně nenarůstají negativní ukazatele, změna je největší mezi kladným a neutrálním hodnocením, když dochází k nějakým důležitým událostem,“ řekl Kostin dále.

Ilustrační foto: Autor – kremlin.ru

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.