Čína předhonila USA a má největší světovou síť diplomatů

Peking má nyní ve srovnání s Washingtonem větší diplomatickou infrastrukturu. Počet diplomatů se ovšem nerovná diplomatickému vlivu.

Linda Lew pro South China Morning Post píše, že USA sice stále mají větší diplomatický vliv, zájmy Pekingu v zahraničí však rostou.

Čína má na světě 279 ambasád a konzulátů, takže dle globálního indexu předhonila USA s 273 ambasádami a konzuláty.

Na třetím místě je Francie s počtem 267. Platí ovšem, že počet se automaticky nerovná diplomatickému vlivu, i když „diplomatická infrastruktura“ je důležitá.

První pozice Číny prý reflektuje její národní ambice a mezinárodní priority. Čína předhání USA hlavně v počtu konzulátů (96 vs. 88), což naznačuje, že diplomatická expanze Pekingu je úzce propojena s ekonomickými zájmy Číny.

Čínské vazby s mnoha zeměmi rostou a jsou intenzivnější hlavně v souvislosti s projektem Jeden pás, jedna stezka. Angažmá v projektech posiluje nutnost otevírat konzuláty. Čína také otevřela pět nových ambasád v zemích, které přerušily diplomatické vztahy s Tchaj-wanem, například v Salvadoru či Burkině Faso.

Donald Trump se snažil seškrtat financování amerického ministerstva zahraničí, USA například nyní nemají velvyslance v 17 zemích, a to včetně Brazílie a Egypta.

USA sice mají silné diplomatické vazby, ale již nejsou výrazně proaktivní, mají i méně pracovníků. Dlouhodobě se tak do výhodnější pozice dostává Čína. Platí ovšem, že co se diplomatického vlivu týká, USA mají stále nad Čínou navrch.

Čína má největší diplomatické mise v Pákistánu, USA a Velké Británii.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.