V Iráku pokračovaly protesty. Rezignace premiéra nestačila

V sobotu došlo k další vlně protestů, které doprovázelo násilí. Protestující chtějí proměnu celého zkorumpovaného politického systému země.

V Iráku se protesty ani po rezignaci premiéra země neutišily. V sobotu došlo k tomu, že protestující způsobili požáry v posvátném městě Nadžáfu, zatímco bezpečnostní jednotky použily slzný plyn a další prostředky ve snaze protest rozpustit.

Informaci o nové vlně násilí v Iráku přinesla agentura Reuters na základě videí přímo z místa. Video ale nebylo, jak Reuters informuje dále, možné bezprostředně ověřit.

Nové incidenty v sobotu se tak staly pokračováním jednoho z nejkrvavějších týdnů protestů v zemi. V pátek se irácký premiér Abel Abdul Mahdí rozhodl k tomu, že rezignuje, aby tak utišil bouřící se zemi.

Demonstrace ale pokračovaly i po ohlášení rezignace, i když se nejednalo o natolik násilné události jako doposud. Mahdí oznámil rezignaci pár hodin poté, co nejvyšší šíitský klerik vyzval vládu k tomu, aby odstoupila a ukončila tak vlnu dva měsíce trvajících protestů, které už připravily o život kolem 400 lidí. Přičemž minulou středu došlo k vypálení íránského konzulátu v Nadžáfu, což celou krizi jen prohloubilo.

Mahdího rezignaci protestující sice uvítali, ale podle nich to není dostačujícím krokem. Přejí si, aby došlo k přeměně celého politického systému, který je podle nich zkorumpovaný a drží lidi v chudobě a bez příležitostí.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.