Čína zavedla sankce proti americkým nevládním organizacím

Peking tak odpověděl na americký zákon, který podporuje protestující v Hongkongu. Neumožní také americkým válečným lodím kotvit v Hongkongu.

Čína v pondělí informovala, že americké námořní vojenské lodě nebudou smět kotvit v Hongkongu, a také oznámila sankce proti řadě amerických nevládních organizací za to, že podporují protestující, aby „se angažovali v extremistických, násilných a kriminálních krocích“. Informovala o tom agentura Reuters.

Tato opatření označilo čínské ministerstvo zahraničních věcí za reakci na novou americkou legislativu, která byla přijata minulý týden (informovali jsme zde). Americká legislativa podporuje hongkongské protestující, což Peking hodnotí jako vměšování do vnitřních záležitostí Číny. Už minulý týden Čína přislíbila, že proti novému zákonu USA s názvem „Zákon o lidských právech a demokracii v Hongkongu“ podnikne kroky.

Čína se v Hongkongu konkrétně zaměřila na nevládní organizace z USA: National Endowment for Democracy, National Democratic Institute for International Affairs, International Republican Institute, Human Rights Watch a Freedom House.

Agentura Reuters si v souvislosti s tím také všimla informace zpravodajského serveru Axios, který napsal, že současná situace kolem americké legislativy na podporu protestů v Hongkongu zablokovala podepsání obchodní dohody mezi USA a Čínou. Čínský prezident potřebuje čas na uklidnění situace doma, což znamená, že obchodní dohoda s USA musí nyní počkat.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.