Stoltenberg: s Ruskem musíme vést dialog, abychom zlepšili vztahy

Šéf Aliance kromě toho „přísahal“ na platnost pátého článku Severoatlantické smlouvy. Ten prý dělá Alianci nejsilnější na světě.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg je pro zlepšení vztahů s Ruskem, píší Deutsche Welle v ruské mutaci. „Musíme s Ruskem vést dialog, abychom zlepšili naše vztahy,“ řekl Stoltenberg v nedělním rozhovoru s německou stanici ARD.

Generální tajemník dále sdělil, že Aliance vstupuje se svým největším sousedem Ruskem do rozhovorů o kontrole zbrojení. Podle něj je přístupem NATO k Rusku „zastrašování a dialog“ a právě Německo prý vždy tento princip podporovalo.

Stoltenberg se potom dotkl také významu tzv. pátého článku dohody NATO. Pokud potenciální agresoři vědí, že napadení jednoho člena je napadením všech, pak je podle generálního tajemníka Aliance v bezpečí („nikdo nás nenapadne“). Zdůraznil, že očekává, že také Francie i další země se tohoto pravidla budou i nadále držet. Právě Emmanuel Macron vzbudil rozruch tím, že v rozhovoru ze 7. listopadu prohlásil, že NATO je ve stavu klinické smrti.

Ilustrační foto: Autor – Koch /MSC – https://www.securityconference.de/mediathek/munich-security-conference-2017/image/jens-stoltenberg-5/filter/image/, CC BY 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=63230324

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.