Světu hrozí masivní přebytek ropy

Kartel OPEC bude muset začít s dalším omezováním těžby. V opačném případě hrozí masivní přebytek ropy na trhu a pokles cen.

Problém přebytku ropy a možnosti, že díky němu dojde k poklesu cen ropy a energie, je tématem nadcházejícího jednání kartelu OPEC, napsala agentura Associated Press.

Členové kartelu budou muset rozhodnout, zda udrží omezení v těžbě ropy, která byla v platnosti poslední tři roky, uvolní je, nebo je naopak posílí. Vyjednávání ale bude ovlivněno faktem, že mezi jednotlivými členy OPECu panují napjaté vztahy, které jednotlivé členy posouvají rozdílnými směry.

V pátek se očekává debut saúdské společnosti Saudi Aramco na burze, což ale staví Saúdskou Arábii do prekérní pozice – už nyní nese země břemeno nejvyššího podílu na snižování produkce OPECu a další snížení těžby by mohlo ovlivnit situaci společnosti na burze.

Na druhé straně země jako například Írán regulaci těžby ropy ignorují, což zpochybňuje platnost dohody. Saúdové tak zřejmě budou požadovat poctivé dodržování dojednaných objemů, i když jsou připraveni k dalšímu omezení těžby.

Ropa typu Brent se ve středu odpoledne prodávala za 61 dolarů za barel. Během posledního roku ceny ropy kolísaly, letos v dubnu dosáhly skoro 75 dolarů za barel. V případě ropy typu West Texas Intermediate, což je americký typ ropy, se nyní cena pohybuje kolem 56 dolarů za barel a v letošním roce se téměř nehýbe.

Doposud se členové OPECu dohodli na snížení těžby o 1,2 milionů barelů za den, a to do března 2020. Experti očekávají, že toto omezení bude pokračovat až do léta 2020. Jacques Rousseau z Clearview Energy Partners ale předpokládá, že by OPEC mohl snížit těžbu o dalších 400 tisíc barelů za den. „I když budou jen udržovat současný stav, vznikne masivní přebytek,“ varoval Rousseau dále.

Problém se očekává v případě Iráku, který na snížení těžby nepřistoupí. Naopak Rusko, nečlen OPECu, patří k producentům, kteří omezení těžby dodržují v souladu s OPECem. Nyní bude požadovat přehodnocení své produkce podle ostatních členů, což mu umožní zvýšení těžby. Mnohé tak bude znovu záviset na dohodě mezi Saúdy a Ruskem.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.