Trump hrozí Německu trestem za nízké výdaje na obranu

Americký prezident také obvinil spojence, že USA kolektivně dluží biliony dolarů, protože jejich rozpočty nedávají 2 % HDP na obranu.

Americký prezident Donald Trump hrozí, že potrestá Německo nespecifikovanými sankcemi za jeho vojenský rozpočet. Varování zaznělo v úterý na jednání NATO v Londýně, a to před jednáním s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, které se konalo ve středu.

Trump řekl, že Německo musí zvýšit výdaje na zbrojení, jinak bude čelit nespecifikovaným obchodním sankcím. Trump tvrdí, že americká strana nese v rámci Aliance neférový podíl výdajů a požaduje po spojencích zvýšení jejich účasti. Zdá se tedy, že prezident Trump stále vědomě či nevědomě ignoruje skutečnost, že spojenci a ani Spojené státy neplatí žádné peníze do kasičky NATO, ale že se jedná o procenta HDP vydaná na vojenský rozpočet každé země.

Trump dokonce řekl, že jelikož spojenci neutrácejí požadovaná 2 % na obranu, dluží Spojeným státům biliony dolarů.

S ohledem na to, že Evropská unie má společnou obchodní politiku, není jasné, jak konkrétně by Trump mohl ztrestat právě Německo.

Americký lídr nešetřil ani kritikou dalších členských států. Na adresu Kanady znovu řekl, že nesplňuje cíl NATO a neutrácí 2 % HDP na obranu, nýbrž jen 1,3 %. Německo vydává na obranu 1,38 % HDP, od roku 2014 utrácí částky nad 1 % HDP, a v roce 2031 by mělo dostáhnout (dobrovolných) 2 %.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.