Saudi Aramco: Prvotní nabídka akcií se vyšplhala na 25,6 mld. dolarů

Jedná se o rekord, nicméně ne o částku, kterou Saúdové původně očekávali.

Prvotní nabídka akcií ropného gigantu Saudi Aramco nedopadla špatně. 25,6 mld. dolarů je rekord, který poráží i Alibabu, na druhou stranu se nepodařilo dosáhnout na dva biliony dolarů, o kterých hovořil korunní princ Mohamed bin Salmán.

Prvotní nabídka akcií Saudi Aramco je klíčovou součástí plánu transformace ekonomiky korunního prince. Hodnota firmy je tak oceněna na 1,7 bilionu dolarů. Ocenění přišlo zrovna v době, kdy OPEC ve formátu OPEC + (tedy i s Ruskem) jednal o možném dalším snížení produkce ropy vzhledem k očekávanému nadbytku na trhu.

Očekává se tedy další snížení těžby o 500 000 barelů, tj. celkově 1,7 milionů barelů za den.

Saúdové se ovšem při prvotní nabídce akcií museli spolehnout na vlastní zdroje a na regionální. Významní zahraniční investoři nesouhlasili s oceněním firmy na 2 biliony dolarů, měli obavy z transparentnosti vedení firmy a také z geopolitických rizik. V rámci prvotní nabídky se prodalo 1,5 % akcií firmy.

Princ bin Salmán sice nedosáhl svého cíle, ale i tak Saudi Aramco překonalo dosavadní rekord Alibaby, nemluvě o tom, že jeho tržní kapitalizace ve výši 1,7 bilionu dolarů je víc než pět největších ropných firem dohromady.

Do Saudi Aramco investovali i domácí investoři a článek tvrdí, že řada bohatých saúdských rodin byla „donucena“ koupit si akcie firmy. Saúdové také očekávali investice z Abú Dhábí a z Kuvajtu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.