Čína a Tchaj-wan prý nabízely na Šalamounových ostrovech úplatky

Politická opozice mluví o tom, že navázání diplomatických vztahů s Čínou a jejich rozvázání s Tchaj-wanem se neobešlo bez úplatků.

Politici ze Šalamounových ostrovů v Oceánii obvinili Tchaj-wan a Čínu z nabídky stovek tisíců dolarů jako úplatku k získání podpory. V září letošního roku (psali jsme zde) oznámil premiér Šalamounových ostrovů Manasseh Sogavare, že země rozváže svoje diplomatické vztahy s Tchaj-wanem, a naopak je naváže s Čínou.

  • Tématu jsme se věnovali zde a také zde. Širší souvislosti k tématu najdete také zde.

Rozhodnutí pak široce rezonovalo v USA, na samotném Tchaj-wanu a rovněž přispělo k tomu, že ostrov Kiribati se také rozhodl diplomatické vztahy s Tchaj-wanem ukončit. Nyní s ním má formální diplomatické vztahy jen 15 zemí na světě, které ho také formálně uznávají.

Investigativní reportáž Guardianu nyní odhaluje, že obě vlády – jak tchajwanská, tak čínská – údajně nabízely premiérovi Šalamounových ostrovů úplatky. Představitel místní politické opozice Peter Kenilorea Jr. sdělil Guardianu, že se mělo jednat o „otevřené tajemství“. O úplatcích měl Kenilorea slyšet od poslanců. Také premiér provincie Malaita na Šalamounových ostrovech Daniel Sudaini o úplatcích hovořil, i když je měl odmítnout. Informace o úplatcích předal místní policii. Hovoří se o částkách mezi 246 až 613 tisících dolarů, v případě Sudainiho pak 123 tisíc dolarů.

Čína tato obvinění ve vyjádření ministerstva zahraničních věcí odmítla s tím, že navázání diplomatických vztahů se Šalamounovými ostrovy bylo záležitostí otevřeného procesu. Vládní poslanec Titus Fika, který předsedal řízení, které doporučilo navázání vztahů s Pekingem a ukončení vztahů s Tchaj-wanem, z úplatků naopak obvinil Tchaj-wan, který se tak měl snažit o ovlivnění rozhodnutí parlamentního výboru. Mělo se jednat o 1 milion dolarů. Fika prý úplatek odmítl.

Tchaj-wan ve svém vyjádření řekl, že taková obvinění odmítá a že se země nikdy k podobné dolarové diplomacii neuchyluje.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.