Německá sociální demokracie se vrací vlevo

Víkendovému sjezdu německé SDP dominovala sociální témata a reforma sociálního státu. Strana se chce rozloučit s reformou „Hartz IV“.

Německá Tagesschau informuje o víkendovém sjezdu německé sociální demokracie. Sjezd byl provázen novým heslem „Do nové doby“. A cestu do nové doby má tvořit nový koncept sociálního státu. Strana se zároveň distancovala o reforem Hartz IV.

Strana má nové vedení (informovali jsme minulý týden, vedení bylo zvoleno v hlasování členskou základnou). Sjezdu dominovalo téma sociální politiky. Sjezd se odhodlal k zásadní reformě sociálního státu – včetně toho zanechat Hartz IV za sebou.

Sociální demokracie by se místo toho měla zasazovat o tzv. občanský příjem. I v dalších kategoriích chce SPD méně restrikcí a krácení dávek.

V diskusích bylo zdůrazněno právo na práci. Podobně má být také nárok na kvalifikaci a na homeoffice/domácí kancelář. Ve společenské debatě ohledně Hartz IV se objevily dva krajní póly. V jednom jsou všichni nezaměstnaní moc líní k práci, a v druhém případě, že každá forma součinnosti vyžadovaná od nezaměstnaného je urážkou jeho důstojnosti.

Obojí je dle SPD špatně.

Nová předsedkyně SPD Saskia Eskenová říká, že jednomyslné hlasování o novém konceptu sociálního státu, je přelomové rozhodnutí. Tímto způsobem se SPD, distancující se od Hartz IV, bude moci definovat jako silná sociální strana. Strana také uvažuje o navýšení minimální mzdy na 12 eur.

Na sjezdu se znovu vynořilo téma velké koalice. Novým místopředsedou strany se stal Kevin Kühnert (informovali jsme o jeho radikálně levicových postojích), který patří k odpůrcům velké koalice. Právě Kühnert tlačí na nové vyjednávání s Unií.

SPD chce jednat o investičním programu, ochraně klimatu a vyšší minimální mzdě. Šéf mladých sociálních demokratů navíc zopakoval, že je stále ve hře předčasné ukončení velké koalice.

Ilustrační foto: Autor – Olaf Kosinski, CC-licence, Wikicommons

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.