Matteo Salvini se pustil do Nutelly. Kvůli oříškům

Nutella je italská národní instituce. Jenže, jak se ukázalo, lískové oříšky v krému nejsou italské, což vyvolalo Salviniho kritiku.

Noviny Financial Times informují, že vášeň předsedy italské Ligy pro Nutellu poněkud ochabla poté, co zjistil, že lískové oříšky pro krém nepocházejí z Itálie.

Roky dával Matteo Salvini na sociální sítě své fotky, jak se cpe Nutellou. Dával najevo svůj patriotismus a loajalitu k italské firmě. Jenže nyní Salvini zjistil, že lískové oříšky do krému nepocházejí z Itálie, ale z Turecka.

Salvini proto nově uvedl, že „opustil“ firmu Ferrero a chce podporovat domácí farmáře. Následně Salvini upřesnil, že Nutellu jíst nepřestane, ale vyzval firmu, aby podporovala domácí farmáře a nakupovala lískové oříšky v Itálii.

Do Salviniho se pustil bývalý italský premiér Matteo Renzi, který uvedl, že Itálie čelí řadě závažnějších problémů, ale Salvini místo toho útočí na Nutellu.

Salvini ovšem dává dlouhodobě na sociálních sítích najevo, že podporuje domácí produkty – od těstovin po pizzu.

Nejde ovšem o první spor o Nutellu, píší Financial Times. V roce 2015 Francie vyvolala diplomatickou roztržku s Itálií, když francouzská ministryně životního prostředí vyzvala k tomu, aby lidé přestali jíst Nutellu, protože při výrobě využívá palmový olej.

Nutella je de facto italská národní instituce; vznikla jako produkt pekaře Pietro Ferrary a stala se celosvětovým hitem.

K aféře s lískovými oříšky Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) udává, že Turecko je celosvětově největším producentem lískových oříšků, tvoří asi 70 % globální produkce. Itálie je ovšem, s odstupem, druhý největší světový producent lískových oříšků.

Ferrero uvedlo, že bude navyšovat ve své produkci podíl italských oříšků, do roku 2025 se má jednat o navýšení ze 70 000 na 90 000 hektarů.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.