Vývoz Číny do USA se v listopadu propadl. Obchodní dohoda zatím vázne

Jak ukázala nová čísla, poklesl čínský vývoz do USA v letošním listopadu o 23 %. Perspektivy dosažení obchodní dohody USA a Číny jsou zatím nejasné.

Obchod Číny se Spojenými státy v listopadu poklesl o celkem 23 % ve srovnání s předchozím rokem. Celkový objem obchodu s USA dělal v listopadu celkem 35,6 miliard dolarů. Dovoz amerického zboží do Číny v listopadu také poklesl o 2,8 % a měl hodnotu 11 miliard dolarů. Obchodní přebytek Číny tak činil v listopadu 24,6 miliard dolarů.

Nová data ukázala, že došlo ale k nárůstu vývozu do jiných zemích – například do Francie, což Číně kompenzovalo ztráty.

Globální vývozy z Číny klesly o 1,1 % ve srovnání s minulým rokem. Jejich objem činil 221,7 miliard dolarů – a to i navzdory snížení poptávky ve světě. Dovozy do Číny vyrostly o 0,3 % na 183 miliard dolarů. Globální obchodní přebytek Číny činil 38,7 miliard dolarů.

Naděje na dosažení obchodní dohody mezi Čínou a USA v posledních týdnech znovu oslabila, i když Donald Trump oznámil první fázi dohody v říjnu. Nicméně k dalším posunům nakonec v jednání nedošlo. Jedním z kamenů úrazu během jednání v první fázi se stal požadavek Pekingu, aby v rámci této fáze USA odstranily nejnovější celní bariéry vůči Číně. Trump ale odmítl, že by se obě strany na něčem takovém dohodly.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.