Argentina: Fernández bude muset uklidit nepořádek po Macrim

Bývalý prezident Argentiny Mauricio Macri odevzdal zemi v ještě horším stavu, než ji převzal.

Hector Torres píše kriticky pro Financial Times, že pravicový miláček trhů Maurici Macri zanechal Argentinu v horším stavu, než když nastupoval do funkce.

Alberto Fernández nastupuje do úřadu argentinského prezidenta a nebude to mít lehké. Macrimu se podařilo nemožné, píše kousavě autor, který dříve pracoval u MMF, Macri odevzdal zemi v ještě horším stavu, než ji převzal.

Torres se domnívá, že ani Cristina Fernandezová, která podporovala domácí spotřebu, si nevedla dobře. Centrální banka neměla dostatečné rezervy, schodek rozpočtu byl masivní. Rostla inflace a Argentina se, i díky korupci, stala pro investory velice neatraktivní zemí.

Macri vzbuzoval velká očekávání, ale nenaplnil je. Původně si totiž přál, aby byl hodnocen podle vývoje inflace a chudoby. Obé se za jeho vlády zhoršilo. Chtěl se chlubit tím, že dostane deficit běžného účtu z červených čísel. Jenže tento „úspěch“ byl vykoupen dvouletou recesí a snížením dovozů.

Macri se rychle stal miláčkem trhů, a očekával, že to do země přivede přímé zahraniční investice. Ale nestalo se tak, píše Torres, úroveň investic zůstal na stejné úrovni jako za Cristiny Fernandezové. Do země (i z ní) ovšem plynul spekulativní kapitál. A co je úplná katastrofa: Macri odešel a nechal zemi v okovech Mezinárodního měnového fondu a jeho rozsáhlého programu půjček.

Prozatím ale není jasné, jakou ekonomickou politiku povede nový prezident. Jeho vyjádření jsou nejasná, například nechce čerpat zbytek úvěru od MMF. Jenže těžko se vyhne buď zavedení škrtacích opatření, nebo „haircutu“ soukromých věřitelů (tj. snížení jejich pohledávek v rámci vládních dluhopis). Má před sebou nelehkou volbu.

Latinská Amerika je v plamenech, a tak si prezident Fernández může jen stěží dovolit pustit se do obyčejných Argentinců a chtít po nich, aby snášeli další škrty. Soukromí investoři tedy budou muset akceptovat významný haircut. Jenže je tu stále MMF a Fernández se bude muset nějak vypořádat i s ním. Je to koneckonců stále privilegovaný věřitel.

Zatím se MMF tváří vstřícně a je ochoten jak posečkat, tak program prodloužit.

Fernández nesmí ztrácet čas. Jakmile začnou soukromí investoři ztrácet trpělivost, mohou začít prodávat své dluhopisy „supím fondům.“ S těmi má Argentina své šílené zkušenosti, ví dobře, že je jim úplně jedno, jak země dopadne. Hlavně že ti, co jsou naživu, budou platit.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.