Turecko opět otočilo. Zase nechce podpořit obranný plán pro východní Evropu

Ankara v rámci vlastního obranného plánu NATO znovu požaduje uznání syrských kurdských milicí za teroristy.

Turecko nezměnilo svůj záměr ohledně zablokování konečného rozhodnutí o aktualizaci obranného plánu NATO v oblasti Polska a Pobaltí. Mezitím země východní Evropy volají po potvrzení slibů NATO.

V souvislosti se summitem NATO minulý týden v Londýně se objevily informace, že Turecko zablokuje obranné plány Aliance na východním křídle, pokud NATO neuzná kurdské bojovníky (konkrétně jednotky YPG) v Sýrii za teroristy. Ankara vidí YPG, což je hlavní větev Syrských demokratických sil, které mají podporu USA, jako teroristy. Podpora jednotek YPG ze strany NATO pro YPG v boji proti Islámskému státu Turecko rozčílila. Ankara spojuje uznání jednotek YPG za teroristy s vlastním obranným plánem NATO při syrské hranici.

Na summitu NATO se pak objevila informace, že Turecko obranný plán podpoří. Mělo se tak stát po osobním rozhovoru mezi tureckých prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a jeho polským protějškem Andrzejem Dudou.

Takže po summitu se Erdogan nechal slyšet, že spojenci v NATO nesmějí Turecko opustit v jeho boji proti terorismu poté, co souhlasil s obranným plánem pro Polsko a Pobaltí. Požadovala to po něm prý Francie, Německo, Polsko a také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Dva dny po skončení summitu NATO však z úst tureckého ministra zahraničí Mevlüta Cavusoglu zazněla jiná slova. Cavusogluovo prohlášení ve skutečnosti znamenalo další otočku. Ministr řekl, že v případě, že nedojde ke změně statusu syrských kurdských milic, Turecko zablokuje konečnou verzi obranného plánu v Polsku a v Pobaltí. A to až do té doby, než NATO kurdské jednotky v Sýrii uzná jako teroristy. Turecký šéfdiplomat řekl, že Turecko s obranným plánem nesouhlasilo, jen projevilo souhlas s další fází příprav plánu a zdůraznil, že kolem této věci „nebude žádný kompromis“. „Bylo by neférové, kdyby některé země podpořily plán na obranu východního křídla a ve stejnou dobu odmítly souhlasit se stejným plánem pro nás,“ řekl Cavusoglu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.