Francie chce od firem „zelené reportování“

Ministr financí Bruno Le Maire chce odchod od uhlí a říká, že tempo změn je příliš pomalé.

Francie tlačí na EU v zelené politice, informují noviny Financial Times. Ministr financí Bruno Le Maire si přeje „zelené označení“ finančních produktů a také jednotné zásady ekologického reportování pro evropské firmy.

Le Maire si pro FT postěžoval, že posun kupředu je příliš pomalý. Uvedl také, že do deseti let by francouzské finanční instituce měly přestat financovat uhelné projekty. Zelené finance jsou podle něj klíčová věc, protože musejí umožnit přechod od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům.

Kromě „kategorizace“ finančních produktů je také nutné se podívat na firmy. Vzhledem k tomu, jaké půjčky a investice firmy dostávají, je potřeba analyzovat i jejich environmentální výkon. Data k tomu nejsou, uvedl francouzský ministr, ale je nutné, aby bylo jasné, jak jednotlivé firmy přispívají k boji proti klimatické změně.

Zelený tah na branku v EU pokračuje – například nová guvernérka ECB Christine Lagardeová uvedla, že boj proti klimatickým změnám se musí stát klíčovou prioritou banky a být zahrnut do jejích strategií.

Nová předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová slíbila „nový zelený deal.“ Le Maire k tomu uvedl, že dochází k „explozi“ návrhů a že je potřeba v tom udělat pořádek a jasně si vytyčit priority.

Důvěryhodnost, rychlost a ambice jsou podle francouzského ministra financí klíčová slova.

Již na začátku roku Francie vypracuje strategii odchodu od uhlí a také to, jak za deset let francouzské finanční instituce přestanou financovat uhelné projekty.

Zpráva Oxfamu tvrdí, že v případě čtyř velkých francouzských nadnárodních bank je situace přesně opačná – ze 70 % totiž u energií financují fosilní paliva.

Francouzský ministr financí také navrhnul navýšit prostředky Evropské investiční banky, které budou použity v boji proti klimatické změně.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.