Konečně!? USA a Čína uzavřely dohodu „fáze jedna“

Na čem se obě země dohodly a v čem Čína Spojeným státům (ne)ustoupila?

Noviny Financial Times informují o obsahu dohody – USA sníží cla a Čína se zavazuje nakoupit zboží za 200 mld. dolarů.

Po 20 měsících napětí mezi oběma zeměmi, ve kterých se střídaly fáze uvalování dalších cel a následného uvolnění, se Čína a USA shodly na obchodní dohodě.

Dohoda zavazuje Čínu k tomu, aby kupovala americké zemědělské zboží za alespoň 40 mld. dolarů, dále musí zakázat nucený technologických transfer od amerických firem a má zpřísnit ochranu duševního vlastnictví. Čína se také zavázala k tomu, že nebude používat kompetitivní devalvaci a usnadní přístup amerických finančních firem na svůj trh. V klíčových tématech ovšem Čína neustoupila – ta se týkají firem pod státním vlastnictvím a kontrolou a také průmyslových dotací.

Na straně USA se ústupky týkají toho, že nezavedou nová cla, cla na zboží v hodnotě 120 mld. dolarů budou snížena na půlku, tj. na 7,5 %. USA ovšem dál budou držet cla ve výši 25 % na asi polovinu čínského exportu.

Očekává se, že dohoda bude podepsána v lednu a platit začne v únoru. Donald Trump dohodu oslavoval, jako možnost dostat se na trh s 1,4 mld. lidí. Je patrné, že dohoda usnadní pronikání amerických služeb na čínský trh.

Pro Trumpa se jednalo o druhý úspěch. V prvním případě totiž projde Kongresem nová dohoda s Mexikem a Kanadou, která nahrazuje původní (NAFTA).

Čína by měla navýšit objem nakupovaného amerického zboží tak, aby se snižoval americký obchodní deficit. Pokud bude mít jedna ze stran pocit, že dohoda není dodržována, začne kolo konzultací, ale nejsou vyloučena ani další restriktivní opatření.

Z USA zazněla ochota nakousnout obtížná témata , tedy „fázi dva“ ještě před volbami v roce 2020, ale to se nepovažuje za příliš pravděpodobné.

Dohoda byla přivítána americkými byznys kruhy, ale jestřábi spokojeni nejsou. Například demokrat Chuck Schumer uvedl, že Trump prodal zásadní dohodu za nespolehlivý příslib od Číny, že bude nakupovat sójové boby.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.