Guvernér Bundesbanky najednou varuje před „fetišem vyrovnaného rozpočtu“

Hospodářské zpomalení v Německu mění politickou náladu. Začíná se diskutovat problém fetišizace fiskálních přebytků.

Článek novin Financial Times si všímá toho, že politická nálada v Německu se mění proti dlouhodobým fiskálním přebytkům.

Jens Weidmann se zapojil do německé debaty o vyrovnaném rozpočtu. I on má obavy z úpadku investic do infrastruktury a varoval, aby se z přebytků rozpočtu nestal „fetiš“.

Je patrné, že poté, co ekonomika v tomto roce významně zpomalila, tak se mění i politická nálada v Německu, informují britské noviny. Debata o tzv. „černé nule“, které se stále drží německá vláda, je pod palbou kritiky nejen ECB, ale i stále více domácích ekonomů a nyní dokonce i německé centrální banky.

Weidmann se prozatím zdá být spokojenější s novou guvernérkou ECB, Christine Lagardeovou, než byl s jejím předchůdcem Mariem Draghim. Weidmann dokonce musel uznat některé přínosy expanzivní politiky ECB. Poukázal například na to, že Německo díky nízkým úrokovým sazbám ušetří 55 mld. eur na obsluze dluhu. Navíc také řekl, že tento typ politiky pomohl navýšit mzdy a zaměstnanost.

Weidmannovy výroky jsou zajímavé v tom, že patřil ke klíčovým oponentům Draghiho politiky, která zahrnovala i kvantitativní uvolňování. I proto se mu přezdívalo „nein zu allem“ (říkat ne všemu).

Lagardeová na svém prvním vystoupení znovu vyzvala země, které mají fiskální prostor, aby navýšily veřejné investice (pozn. redakce: Lagardeová stejnou pozici zastávala i jako šéfka MMF).

Sám Weidmann uznává potřebu vyšších veřejných investic, ať již do vzdělání, do veřejné infrastruktury, do digitální infrastruktury i do čisté energetiky.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.