Ankara by mohla vojensky podpořit vládu v Tripolisu

Kroky Turecka ve vztahu k Libyi zvyšují rizika vypuknutí válečného konfliktu ve východním Středomoří.

Turecko dalo po posledních rozhovorech najevo ochotu poslat své vojenské jednotky do Libye a bránit tak místní vládu, kterou uznává OSN. Takový krok by ale znamenal riziko přímé vojenské konfrontace s generálem Chalífou Haftarem, který proti vládě v Tripolisu plánuje další vojenskou ofenzívu. Do konfliktu by se mohly zaplést i Spojené arabské emiráty nebo Egypt, neboť obě země Haftara, který má těžiště své moci na východě Libye, podporují.

Turecko minulý týden podepsalo dohodu o vojenské kooperaci s vládou v Tripolisu. Dohoda umožňuje povolání tureckých vojenských jednotek do Libye na základě požadavku tamní vlády. Dohoda, která nyní leží v tureckém parlamentu, poskytuje policii a vojákům v Libyi turecké vojenské jednotky rychlého nasazení, vedle toho posíluje kooperaci obou zemí v oblasti obrany a rozvědné činnosti. Dosavadní podpora vlády v Tripolisu byla ze strany Turecka spíše omezená.

O víkendu jednal premiér libyjské vlády Fajez al Serraj s tureckým ministrem zahraničí Mavlütem Cavusoglem a ministrem obrany Halusi Akarem v katarském Dauhá, jednání však zatím k pozvání tureckých jednotek nevedlo.

Mezitím letadla generála Haftara zaútočila na libyjské přímořské město Misuráta a Turecko bylo varováno před vysláním jednotek nebo zásob. Turecko i Spojené arabské emiráty (které naopak podporují Haftara) porušují embargo OSN na dodávky zbraní do Libye. Turecká vláda je rozhodnuta nenechat vládu v Tripolisu padnout.

Generál Haftar tvrdí, že chce z hlavního města vyhnat islámské teroristy. Kritici však Haftara popisují jako válečného zločince, který ohrozí šance země na demokracii. Ofenzíva u Tripolisu trvá od dubna, zatím se dotkla jenom některých jeho předměstí.

Vedle Spojených arabských emirátů má generál Haftar také podporu ze strany Ruska, které sem poslalo kolem 200 žoldáků. Již tak složitou situaci libyjského konfliktu to jenom dále komplikuje. Prezident Recep Tayyip Erdogan požadoval od ruského prezidenta Vladimira Putina, aby Rusko svoji podporu stáhlo.

Libye se také s Tureckem dohodla na memorandu o porozumění, které se týká těžebních práv ve Středomoří. Memorandum rozčílilo Evropskou unii a zvláště Řecko, které tvrdí, že dohoda o exkluzivní ekonomické zóně blokuje řecké možnosti těžit plyn kolem Kréty a je nelegální. Atény už vyhostily libyjského velvyslance, ale diplomatické vztahy přerušeny nebyly.

Kroky Ankary, která má napjaté vztahy se Západem, mohou způsobit vznik protiturecké koalice Řecka, Kypru, Egypta, Izraele, Jordánska a Itálie, všechny tyto země jsou členy Východního středomořského fóra o plynu. Region má rezervy plynu v hodnotě 122 bilionů kubických metrů. Turecko je z fóra vyloučeno.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.