Merkelová se obula do sankcí proti Severnímu proudu 2

Německo se ovšem neuchýlí k odvetným opatřením vůči USA.

Německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že Německo protestuje proti „extrateritoriálním sankcím“, ale samo neprovede žádná odvetná opatření. Americký kongres totiž hlasoval proti projektu plynovodu Severní proud 2, který propojuje Rusko a Německo přímo.

Severní proud 2 je těsně před dokončením. Tento plynovod umožňuje Gazpromu navýšit dodávky zemního plynu do Německa a zároveň zcela vynechat z tranzitu Ukrajinu. USA je tento projekt dlouhodobě trnem v oku. Tvrdí, že se tím Evropa stává „zajatcem“ Ruska a že utrpí Ukrajina, neboť bude připravena o poplatky z tranzitu.

Americký Kongres schválil sankce proti firmám, které jsou zapojeny v projektu Severní proud 2, ale také Turecký proud, tedy plynovodu, který dodává ruský plyn do Turecka.

Americké sankce velice rozčílily ruské i německé představitele. Rozčilený byl německý ministr zahraničí Heiko Maas, který uvedl, že o energetické politice se rozhoduje v Evropě, ne v USA. Sankce představuje zasahování do vnitřní záležitosti jiných zemí.

Není jasné, zda sankce nepozdrží dokončení projektu, zbývá asi ještě 300 km k dokončení. Je možné, že švýcarská firma Allseas bude nucena kvůli sankcím z projektu odejít a Gazprom bude muset hledat náhradu.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že ze strany USA se jedná o porušení mezinárodního práva a o snahu rozšířit svou umělou dominanci nad Evropou. Z Německa i Ruska zaznívá, že sankce jsou zaměřeny na to, aby donutily Německo kupovat více zkapalněného plynu z USA.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.