Stane se Putin po roce 2024 prezidentem „BěloRuska“?

O takové možnosti mimo jiné spekuluje aktuální analýza tiskové konference Vladimira Putina.

Z obsáhlé páteční analýzy tiskové konference Vladimira Putina novin Nězavisimaja gazeta vybíráme část, která se týká tématu „přechodu moci“ v Rusku po roce 2024, kdy končí Putinovo druhé ústavní období. Zájemci si mohou celý text přečíst v ruském originále.

Komentátoři jsou v článku přesvědčeni o tom, že dotaz ohledně přechodu (tranzitu) moci, který na konferenci padl, byl považován za žádoucí. Jeho pojetí přitom bylo komplexní, což naznačilo, že od Putina se chtělo, aby se vyjádřil otázce možných změn politického systému v Rusku, nejen ústavy.

Odpověď Putina byla podle článku „lakonická a vyhýbavá“. Prezident opakoval svoji starší tezi o tom, že ústava je živý instrument, který by měl jít ruku v ruce s rozvojem společnosti. Nicméně celkově dal Putin najevo, že k radikální změně ústavy nedojde.

Putin také neodmítl, že by mohlo dojít k určitým změnám v prerogativech prezidenta. Dal tak najevo, že ví o diskuzích v politické elitě země, která hovoří v této souvislosti o změně – konkrétně o posílení role parlamentu v politickém uspořádání Ruska. Putin projevil, že takové změny musejí být provedeny na základě diskuze s veřejností a opatrně. Článek je toho mínění, že v nejbližší době se nedají čekat nějaké změny v ústavě.

„Senzační“ slova ruského prezidenta o tom, že by bylo možné změnit článek ústavy, který povoluje jen dva prezidentské termíny za sebou byly ve skutečnosti starou zprávou. Putin tak například mluvil už v roce 2012 ještě jako premiér a už zvolený prezident.

Článek si dále všímá toho, že Putin dal odpovědnost za změny ústavy do rukou parlamentních stran, které si samy přejí posílení pravomocí pro parlament, které aktivně podporuje předseda Dumy Vjačeslav Volodin. Všímá si dále ale rovněž toho, že vládní strana Jednotné Rusko se ke změně ústavy postavila chladně.

Putin na tiskové konferenci naznačil ještě další kontury možného přechodu moci v Rusku. Zde vidí analýza souvislost mezi tématem hlubší integrace Ruska a Běloruska, o které se v současnosti vyjednává. Putin dal najevo, že je dobře obeznámen s vývojem kolem integrace i s tím, jakým problémům čelí nejen v ekonomické sféře. Putin zformuloval veřejně a v dost tvrdé formě politické podmínky integrace – ta podle něj vyžaduje nadnárodní orgány, které budou přijímat pro oba státy závazné zákony.

Analýza Nězavisimoj naznačuje, že mezi přechodem moci a integrací s Běloruskem jsou souvislosti. Integrace s Běloruskem by se mohla stát řešením otázky přechodu, když by po roce 2024 Vladimir Putin stanul včele nově vzniklého „BěloRuska“, spekuluje list.

U Putina se letos také projevil posílený antikomunismus. Sice se nevyslovil pro pohřbení ostatků Lenina, ale Lenina kritizoval především s ohledem na národnostní otázku, a ještě překvapivěji za to, že z Komunistické strany SSSR udělal hlavní pilíř země, což vedlo pak k tomu, že její kolaps byl i kolapsem celého SSSR. Ruská opozice už z toho vyhodnotila závěr, že Putin nebude chtít vsadit na vládní stranu Jednotné Rusko.

Problém přechodu moci vysledovala analýza Nězavisimoj ještě v souvislosti s odpovědí Putina na případ žurnalisty Ivana Golunova. Odpověď naznačovala, že bez ohledu na požadavky vůči silovým (bezpečnostním) strukturám se s čistkou či reformou v této oblasti nedá počítat. Nězavisimaja si pak všimla, že nepadly žádné otázky ohledně kauz proti účastníkům letních moskevských akcí protestu. Ticho ale (tradičně) panovalo také v případě, kdy se novináři snažili dostat do „soukromého prostoru“ prezidenta. Výzva ruského vydání BBC, aby prezident přestal skrývat jména a oblast působení svých dcer, se setkala s mlčením prezidenta.

Nězavisimaja gazeta v rozsáhlé analýze věnuje prostor dalším tématům tiskové konference, včetně konfliktu na Donbase, otázky stability jako hlavního měřítka 20 let Vladimira Putina u moci či některé další zahraniční otázky (vztah k USA, impeachment Donalda Trumpa apod). Její autoři také zhodnotili celkový formát konference, který označili za zastaralý a vyčerpávající svůj potenciál.

  • Celou analýzu najdete v ruském jazyce zde.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.