Vatikán zavalila „tsunami“ stížností na zneužívání kněžími

Příslušný vatikánský úřad čelí nyní čtyřnásobnému počtu případů, které se týkají sexuálního zneužívání katolickými kněžími.

Vatikánský úřad Kongregace pro nauku víry je zavalen stížnostmi na sexuální zneužívání katolických kněží. Počet případů dosahuje 1000 a z některých regionů zatím žádné stížnosti nepřišly.

Kongregace nyní bojuje s celkem čtyřnásobným nárůstem případů sexuálního zneužívání, zatímco počet zaměstnanců úřadů je malý.

Podle Mons. Johna Kennedyho, který vede oddělení pro disciplinární otázky, se jedná o „tsunami případů“, které se týká zemí, ve kterých se o něčem podobném doposud nemluvilo.

Argentina, Mexiko, Chile, Itálie a Polsko jsou země, které (vedle Spojených států) hlásí největší počet případů.

Kongregace je jednou z nejutajenějších institucí Vatikánu a nyní poprvé otevřela svoje brány pro novináře v rámci snahy o větší transparentnost. Papež František podnikl vlastní kroky směrem k transparentnosti vyšetřování, když zrušil instituci tzv. „pontifikálního tajemství“, která se případů zneužití týkala. Vatikán řekl, že reforma by měla umožnit spolupráci v rámci vynucení práva.

Pontifikální tajemství bylo v minulosti využíváni biskupy jako výmluva k odmítnutí spolupráce při vyšetřování těchto případů.

Kongregace pro nauku víry ale i nadále čelí těžkostem, které odpovídají celkové dysfunkčnosti právního systému katolické církve, kde o právních otázkách rozhodují biskupové a představení bez odpovídající znalosti práva. Úřad slouží jako centrum pro zpracování případů a je také odvolacím soudem pro kněze podle kanonického (církevního) práva.

V minulosti byl tento úřad znám pod jiným jménem: Nejvyšší svatá kongregace Svatého úřadu (neformálně Svatý úřad) a ještě předtím jako Kongregace pro svatou římskou a univerzální inkvizici.

  • Pro zájemce upozorňujeme, že agentura Associated Press přinesla rozsáhlou reportáž z Kongregace pro nauku víry i s několika vzácnými fotografiemi přímo z úřadu, který doposud zůstaval veřejnosti uzavřen. Text je v angličtině. 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.