V Libyi roste násilí. Kvůli tureckému slibu

Turecké kroky v Libyi vyostřily konflikt mezi tripolskou vládou a generálem Haftarem.

Síly stojící za Chalífou Haftarem daly milicím bránícím Tripolis tři dny na to, aby se stáhly. O dramatickém vývoji informovaly noviny Financial Times.

Poté, co oficiální libyjská vláda oznámila, že prohlubuje vojenskou spolupráci s Tureckem, bylo hlavní město bombardováno. Síly, které stojí za Haftarem, jenž se již měsíce snaží Tripolis dobýt, daly milicím bránícím hlavní město lhůtu tří dnů ke stažení se.

Vláda sídlící v Tripolisu, která má podporu OSN a nově se může opřít o podporu Turecka, je ohrožena Haftarovou Libyjskou národní armádou. Útoky LNA směřovaly na sklady s tureckými zbraněmi.

Vláda národní shody obvinila „zahraniční síly“ z bombových útoků, ale neuvedla, o které se jedná.

Po uzavření dohody s lybijskou vládou se turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nechal slyšet, že je ochoten poslat turecké vojenské síly, pokud by o to vláda národní jednoty požádala.

I válka v Libyi se stala válkou v zastoupení a za jednotlivými stranami se šikují velmoci. Zatímco Turecko stojí za vládou národní jednoty a dodává jí zbraně a drony, pak za Haftarem stojí Rusko, Francie, ale také Egypt. Bombardování tedy pro Haftarovu armádu provedly nějaké zahraniční bojové letouny.

Egypt dal najevo svou nelibost nad tím, že Turecko se postavilo za oficiální libyjskou vládu a Rusko varovalo Turecko před vojenským angažmá v Libyi. Do Ruska se chystá turecká delegace, kde se o těchto tématech bude diskutovat.

Erdogan kritiku odmítá a tvrdí, že se nebude jen dívat na to, že v Haftarově armádě bojují ruští žoldáci. EU klade důraz na zbraňové embargo a Německo připravuje k tématu Libye konferenci. Země EU jsou kroky Turecka znepokojeny.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.