Řecko, Kypr a Izrael plánují nový plynovod EastMed

Dohoda má být podepsaná v lednu 2020. Nová infrastruktura by měla dodávat zemní plyn dál do Evropy.

Řecká vláda v neděli 22. prosince (2019) informovala, že na začátku ledna podepíše s Kyprem a Izraelem dohodu o projektu nového plynovodu, který povede plyn z oblasti východního Středomoří do Evropy.

Informace byla zveřejněna v kontextu současného napětí mezi EU a Tureckem ohledně jeho aktivit v oblasti východního Středomoří a politiky vůči Libyi (informovali jsme zde).

Úřad řeckého premiéra sdělil, že dohoda bude podepsána v Aténách 2. ledna za přítomnosti izraelského premiéra a prezidenta Kypru. Plynovod by měl být 2 tisíce kilometrů dlouhý a transportovat by měl asi 12 miliard kubických metrů zemního plynu za rok z Izraele a Kypru do Řecka a odtud dále do Evropy.

Nová naleziště zemního plynu v oblasti východního Středozemního moře už vedla ke sporům mezi Kyprem a Tureckem, které okupuje sever ostrova. Olej do ohně pak přililo oznámení Turecka, že bude s libyjskou vládou spolupracovat na hledaní nových nalezišť zemního plynu v oblasti východního Středomoří.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.