Americký velvyslanec hájí sankce proti Severnímu proudu 2 jako proevropské

Ambasador v Německu Grenell považuje sankce USA proti plynovodu za „velmi proevropské“. Obdržel prý za ně díky.

Financial Times informují o reakcích na uvalení sankcí proti plynovodu, který spojuje ruská naleziště plynu a německý trh.

Americký velvyslanec v Německu tvrdí, že sankce jsou „velmi proevropské“, Německo obviňuje USA z vměšování a Rusko hrozí „reakcí“.

Švýcarská firma Allseas pod tlakem sankcí přerušila práce na plynovodu Severní proud 2.

Kontroverzní velvyslanec USA v Německu Richard Grenell si pochvaloval, kolik diplomatů mu mezi čtyřma očima děkovalo, že USA na projekt Severní proud 2 uvalily sankce. Jednání USA považuje za velmi proevropskou pozici. Je také „nadmíru potěšen“ tím, že švýcarská firma přerušila práce na plynovodu.

Americká opatření vůči plynovodu nicméně dál zhorší vztahy mezi Německem a USA. USA kritizují Německo dlouhodobě kvůli obchodnímu přebytku a také kvůli nedostatečným výdajům na obranu.

Německý ministr financí označil americké kroky za „vážné vměšování“ a ruský ministr zahraničí Lavrov varoval před odvetnými kroky Ruska, které ale prozatím neupřesnil. Grenell trvá na tom, že dlouhodobě je americká pozice proti Severnímu proudu 2 a že i Obamova administrativa byla proti.

Kritici plynovodu argumentovali tím, že Ukrajina bude obejita a přijde o významné příjmy z transakčních poplatků. Jenže poté, co se Rusko a Ukrajina dohodly na pokračování tranzitu i v případě dokončení Severního proudu 2, jsou tyto obavy liché. Bylo to právě Německo, které tlačilo na dohodu mezi Ukrajinou a Ruskem.

Američtí senátoři napsali firmě Allseas vyděračský dopis, v němž uvádí, že když bude na plynovodu „byť o jeden den pokračovat“ dostane se pod „fatální ekonomické sankce“. Sankce spočívá v tom, že zaměstnanci, akcionáři a management firmy Allseas mohou čelit zmrazení svých aktiv.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ovšem uvedl, že Severní proud 2 a podobně i Turecký proud budou dokončeny bez ohledu na americké sankce.

Do dokončení plynovodu v Baltském moři zbývá posledních 300 kilometrů.

Kancléřka Angela Merkelová uvedla, že zdůvodnění sankcí je „těžko k pochopení“ obzvláště vzhledem k uzavřené dohodě mezi Ukrajinou a Ruskem. Ukrajinská strana si libuje a tvrdí, že nebýt amerického tlaku sankcí, tak by Rusko s Ukrajinou nikdy nejednalo. Prý je řada zemí v EU proti projektu Severní proud 2.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.