Země západního Balkánu chtějí posílit regionální spolupráci

Albánie, Severní Makedonie, Srbsko a Černá Hora plánují v rámci snahy o integraci do EU zintenzivnit regionální kooperaci nejen v obchodě.

Představitelé Albánie, Severní Makedonie, Srbska a Černé Hory jednali o prohloubení regionální kooperace v oblasti západního Balkánu a o otázce vstupu do Evropské unie. Jednání, které se konalo v sobotu 21. prosince (2019), dostalo přezdívku „malý Schengen“, jednalo se o již třetí podobnou schůzku během posledních tří měsíců.

Jednání proběhlo na nejvyšší úrovni za přítomnosti albánského premiéra Edi Ramy, severomakedonského premiéra Zorana Zajeva, srbského prezidenta Aleksandara Vučiće a premiéra Černé Hory Milo Djukanoviće.

Albánský premiér i srbský prezident hovořili o nutnosti posílit kooperaci. Hovořilo se také o dohodách. Všech šest zemí (míněno včetně Kosova a Bosny a Hercegoviny) se snaží i větší obchodní výměnu, i když jsou v rozdílných etapách svého vstupu do Evropské unie.

Srbsko a Černá Hora už otevřely rozhovory o vstupu do EU. V případě Albánie a Severní Makedonie došlo k zablokování přístupového procesu, a to díky postoji Francie i dalších zemí. Severomakedonský premiér Zajev počítá s tím, že pozitivní zprávu z EU jeho země i Albánie obdrží na jaře roku 2020.

Podle slov albánského premiéra Ramy přislíbila EU západnímu Balkánu grant v hodnotě 1,2 miliardy euro. Tématem jednání byly také otázky rozvoje regionu.

Na sobotním jednání chyběli představitelé Bosny a Hercegoviny i Kosova.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.