Jazzové okénko Jana Schneidera: Mordechajova modlitba, My Favourite Thing a Šla Nanynka do zelí

V dnešním jazzovém hudebním průvodci představí Jan Schneider svoji kapelu Jazz Khonspiracy, ale i šlitrovský šlágr Šla Nanynka do zelí a další hudební fúzi.

Nadešel nový rok a s ním všechen ostych stranou! Přišel totiž čas se trochu představit. Jazzová Khonspirace (con+spiro=spolu+dýchat) zaimprovizovala v litoměřické modlitebně na téma Reinerovy skladby Mordechajova modlitba. Nehrajeme ovšem vždy v takto vymazleném prostředí, svědčilo nám to i ve vypálené, nově rekonstruované žatecké synagóze, kde jsme se předvedli na téma liturgické skladby Š’ma Jisroel.

Něco z pomezí (pro ajťíáky „rozhraní“) hudebních tradic: East meets West, v čele s Wyntonem Marsalisem. Richard Rodgers kdysi napsal muzikálovou melodii na nasládlý text Oscara Hammersteina. Skladbu „My Favourite Things“ pak ve svém aranžmá proslavil John Coltrane, a jak vidno, je nesmrtelná. Nový rok nelze začít lépe, než se svými oblíbenými kousky!

Českou alternativní hymnou by asi měla být píseň Šla Nanynka do zelí. Neblbnu ani neprovokuji, jen konstatuji, že oproti stávající zadumané a tesklivé hymně, kdy trochu slzíme nad sebou samými, málokterý text vybudil tak skvělé improvizace a variace, jako ta Nanynka – a kreativitu a energii v Čechách nyní potřebujeme, spolu s trochou té nadrzlé nekorektnosti, kterou už máme, není-liž pravda? Co se textu týče, smlsněte si tedy na variacích Václava Laciny! A co se hudby týče, slyšte dalšího génia, Jiřího Šlitra! (1+2). A můžeme jen dumat, jak by asi  Šlitr zhudebnil ty Lacinovy variace …


Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.