Africké země mění své vztahy s Francií

Bývalé francouzské kolonie v západní Africe opouštějí měnu frank CFA, což lze vidět jako „Brexit“ svého druhu.

Noviny Financial Times informují o opuštění franku CFA – je to významný symbol změny.

Možná by se to dalo označit za „Brexit“ západní Afriky, píše David Pilling. Jedná se totiž o největší změnu ve vztazích s Francií pro země západní Afriky – opustí frank CFA (což je zkratka pro měnu v bývalých francouzských koloniích v Africe). Místo toho budou používat novou měnu eco.

Nejde jen o symboliku, změny jsou skutečně zásadní, tvrdí Pilling. Jedná se o osm zemí (Pobřeží slonoviny, Mali, Senegal, Burkina Faso, Benin, Niger, Togo a Guinea-Bissau). Například nebudou muset dále mít polovinu svých rezerv ve Francii.

Prezident Emmanuel Macron se v den, kdy byl ohlášen konec „franku“ připojil k prohlášení, že francouzský kolonialismus v Africe byl „hluboká chyba“.

Jsou tu ale i rizika: měna eco bude navázáno na euro a stále bude ve hře francouzská garance. Proto někteří tvrdí, že změna je kosmetická.

Frank ale nebyl celkově kritizován. Především francouzské firmy působící v Africe vítaly to, že nebyly vystaveny rizikům devalvace, které jsou jinak v afrických zemích tak běžné. Jenže podstatně hůře působil frank pro ty, kteří chtěli v Africe vyrábět a také toto zboží vyvážet.

Eco je také symbolem, protože znamená ukončení francouzské hegemonie v oblasti. Francie zase doufá, že nová měna zbaví Francii nálepky koloniální velmoci, která vzbuzuje mezi mnohými Afričany velkou dávku vzteku.

Macron se zdá být skutečně odhodlán ukončit období, kdy Francie měla úzká propojení svých obchodních a politických zájmů se svými bývalými koloniemi. Macron si navíc asi uvědomuje, píše Pilling, že zajímavé obchodní příležitosti se zrovna na západě Afriky, v té frankofonní části, moc nevyskytují. Příležitosti nabízejí spíš Nigérie či Etiopie, protože tyto země mají dohromady 300 milionů obyvatel.

Ovšem „zvláštní vztah“ Francie k západní Africe ukončen není, upozorňuje autor a připomíná Mali a angažmá francouzských vojáků v oblasti. Francouzské jednotky v oblasti bojují proti islámistickým džihádistům.

Frank je minulostí a spolu s tím se možná otevře i otázka, co vlastně v Mali francouzští vojáci dělají a jestli spíš nevyvolávají strašáky minulosti.

  • Kritický pohled na francouzské angažmá ve Francii jsme nabídli v tomto článku.

***

David Pilling je redaktor Financial Times se zaměřením na Afriku. Jeho sloupce se týkají obchodu, investic, politiky a ekonomiky. Do FT nastoupil v roce 1990. Je autorem knih „The Growth Delusion: Wealth, Poverty, and the Well-Being of Nations“ a „Bending Adversity: Japan and the Art of Survival“.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.