Sánchez nedostal v prvním hlasování důvěru

Socialistický politik má dva dny na to najít ve španělském parlamentu většinovou podporu pro svoji vládu.

Lídr Socialistické strany (PSOE) Pedro Sánchez nebyl v neděli potvrzen do funkce předsedy vlády Španělska. Jednalo se o první pokus o nalezení parlamentní podpory pro zformování nové vlády od voleb v listopadu a podepsání koaliční dohody v prosinci. Sánchez tak má dva dny na to, aby se mu pomohlo prolomit už osm měsíců trvající politický pat v zemi.

Sánchez je úřednickým premiérem od dubna 2019, kdy proběhly první parlamentní volby v uplynulém roce a nepřinesly jasnější rozdělení mandátů. Další, také předčasné volby v listopadu, dopadly stejně.

Pro potvrzení do funkce premiéra země potřebuje socialistický lídr absolutní většinu v celkem 350členném parlamentu Španělska. Sánchez v nedělním hlasování dostal 166 hlasů, 165 hlasů bylo proti a jeden zákonodárce chyběl. V úterý musí Sánchez dostat prostou většinu – více „ano“ než „“ne“.

Koaliční strany nové vlády socialistů a levicové strany Podemos mají dohromady 155 křesel v parlamentu. Sánchez se musí opírat tím pádem na parlamentní podporu menších regionálních stran. V úterním hlasování se očekává, že katalánská strana ERC (Republikánská levice Katalánska) se svými 13 poslanci se zdrží hlasování.

  • O vzniku nové vládní koalice jsme informovali zde.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.