Konec důvěryhodnosti

USA způsobily svými kroky na Blízkém východě hlubokou krizi, ale tvrdí, že se díky nim stal svět bezpečnější. Drzost, píše komentátor německé ARD natvrdo.

Torsten Teichmann, zpravodaj německé ARD ve Washingtonu, ve svém komentáři tvrdí, že USA svým vojenským úderem zavedly celý region Blízkého východu do hluboké krize. A mají navíc drzost tvrdit, že svět se stal bezpečnějším. To s politikou nemá co do činění.

Irácký parlament požaduje odchod všech 5200 amerických vojáků. Na Bagdád padají rakety. USA do regionu pošlou tisíce další vojáků, aby chránily vojenské základy v této oblasti, například v Kuvajtu. A to prý je podle ministra zahraničí USA Mika Pompea, znak toho, že svět je bezpečnější. Díky zabití Kásima Sulejmáního (jinde také Solejmáního).

Trumpova administrativa se do krize propadá každým okamžikem. Donald Trump ovšem ovládá spíš boj o titulky a hrozí útoky na 52 cílů v Íránu. Je opravdu těžké v tomto případě vůbec mluvit o politice.

Krize USA na Blízkém východě ale není spojena výlučně s Trumpem. Ztráta důvěry spadá už do doby, kdy do Iráku vpochodoval prezident George Bush. Odůvodnění pro invazi, že tehdejší prezident Saddám Husajn disponuje zbraněmi hromadného ničení, byla lež. A když se to provalilo, tak se začalo říkat: svět bez Husajna je bezpečnější. Přijde nám to povědomé, že?

Byly to přitom USA, které roky Saddámovu diktaturu podporovaly.

Bezohledně postupuje nyní také prezident Trump. Zcela odejít od íránské bezpečnostní dohody (JCPOA) bylo chybou. S Íránem se mělo dále vyjednávat. I ti nejostřejší kritici dohody tvrdili, že dohoduje potřeba  doplnit. Jenže v USA se prosadili jestřábi a ideologové. Což následně v Íránu posílilo vojsko a stratégy jako byl generál Sulejmání.

Írán na americké sankce a na politiku tzv. maximálního tlaku reagoval eskalací regionálních krizí: v Perském zálivu, v Iráku, v Saúdské Arábii. Byl o krok napřed. Útok na vojenskou základnu v Iráku znamenal zabití jednoho Američana, následně pak protesty před americkým velvyslanectvím v Bagdádu.

USA chtěly z této smyčky uniknout. Jenže atentát není žádná politická strategie. Konfliktní strany musejí najít východisko z konfrontace, uzavírá komentář zpravodaj ARD.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.