Má Venezuela dva prezidenty a nyní i dva předsedy parlamentu?

Venezuelský parlament zvolil nového předsedu, lídrovi opozice Juanu Guaidóovi a dalším poslancům bylo zabráněno se hlasování účastnit.

Venezuela nového předsedu parlamentu, kterým byl v neděli zvolen politik vládnoucí strany Luis Parra. Souběžně byl ale na tento post zvolen i šéf opozice a prozatímní prezident Juan Guaidó. Bezpečnostní složky totiž zabránily Guaidóovi a některým dalším opozičním poslancům vstoupit před volbou předsedy do budovy parlamentu. Ti pak uspořádali v redakci novin souběžnou volbu, která několik hodin po potvrzení Parra ve funkci znovu zvolila Guaidóa do role předsedy parlamentu.

Opozice hovoří v souvislosti s nedělními událostmi o „parlamentním puči“. Guaidó zdůraznil, že nerozumní tomu, jak mohou bezpečnostní složky bránit ve vstupu do parlamentu poslancům, které si zvolil lid.

Parra, který byl dříve obviňován z korupce, byl zvolen do čela parlamentu hlasy madurovské Socialistické strany a hlasy opozičních odpadlíků. Nový předseda Národního shromáždění (tj. parlamentu) odmítl, že by jeho zvolení neodpovídalo zákonné proceduře. Ve funkci ho následně uznal i prezident Venezuely Nicolas Maduro.

Pozorovatelé interpretují tento krok jako snahu vlády využít situace, kdy Spojené státy mají plné ruce práce na Blízkém východě.

Podle vyjádření venezuelského politika Juana Romera z vládní Socialistické strany je to však jen důkaz, že politická opozice je velmi fragmentovaná a její strategie selhala. Rozhodnutí parlamentu podle Romera oslabí Guaidóa a jeho politickou stranu, naopak je výhodné pro Madura.

Nová situace staví Venezuelu před novou otázku, říká pro Al Jazeeru venezuelský novinář Jose Meza. „Máme dva prezidenty, Nicolase Madura a Juana Guaidóa, a nyní máme i dva předsedy parlamentu“.

Politická krize se táhne od ledna 2019, kdy se Guaidó prohlásil za prozatímního prezidenta země s tím, že znovuzvolení Nicolase Madura v květnu 2018 bylo nelegitimní. Spojené státy a desítky dalších zemí Guaidóa jako prozatímního prezidenta uznaly.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.