Trump hrozí Iráku masivními sankcemi

Americký prezident nehrozí sankcemi jenom Íránu, ale také Iráku. Reaguje tak na možnost, že by irácká vláda vykázala americká vojska ze země.

Německá zpravodajská platforma Tagesschau informuje o tom, že prezident Donald Trump nově hrozí sankcemi Iráku. Americké sankce zemi hrozí v případě, že by snad vláda v Bagdádu měla chtít vykázat americká vojska. Pak by musel Irák platit miliardy dolarů.

Nejen Írán, ale i Irák je v centru vyhrožování amerického prezidenta. Trump se nechal slyšet, že pokud by irácká vláda chtěla ze země vypovědět asi 5000 amerických vojáků, pak bude čelit americkým sankcím. Vláda v Bagdádu by prý musela uhradit náklady za infrastrukturu, kterou USA v zemi postavily.

A když nebude žádné rozumné řešení, pak dojde na sankce. Trump vyhrožoval, že by sankce byly tak ostré, že by ty íránské vypadaly zcela neškodně. Irácký parlament totiž vyzval v neděli vládu, aby vykázala ze země všechna zahraniční vojska. K tomu by navíc zahraniční vojenské síly neměly mít povolení využívat irácký vzdušný prostor. USA mají v Iráku asi 5000 vojáků.

Usnesení parlamentu je reakcí na americký útok, při němž zahynul íránský generál Kásim Sulejmání (jinde také Solejmání). Trump osobně nařídil jeho zabití.

Je otázkou, jak se k usnesení postavení irácká vláda.

Po zabití Sulejmáního se počítá s íránskou odvetou. Ovšem až po konci státního smutku, který byl vyhlášen v Íránu i Iráku. Pravděpodobnými cíli jsou americká zařízení v Iráku.

I když panuje státní smutek, stejně už udeřily rakety v tzv. zelené zóně v Bagdádu, kde se nachází i americké velvyslanectví.

Trump vyhrožuje samozřejmě také Íránu a uvedl, že pokud by Írán provedl odvetu na americké cíle, pak USA zaútočí na kulturní památky Íránu.

Trumpovy výroky vyvolaly pohoršení jak v USA, tak v zahraničí. Kritici tvrdí, že plánuje válečné zločiny, protože útoky na civilní kulturní památky je právně zakázáno.

New York Times uvedly, že informace o tom, že Sulejmání plánoval útoky na americké diplomaty mají jen „chabé“ krytí od zpravodajských služeb. Demokraté zpochybňují jak oficiální zdůvodnění americké vlády, a také říkají, že Trump útoky provedl, aby odvedl pozornost od impeachmentu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.