Čtyřdenní pracovní týden a šestihodinový pracovní den ve Finsku? Není to pravda

Světová média přinesla špatné informace. Finsko s ničím takovým v dohledné době nepočítá. Jedná se o nápady současné premiérky z doby, kdy nebyla v čele vlády.

Médii citované výroky finské premiérky Sanny Marinové o plánech na čtyřdenní pracovní týden pocházejí ze srpna minulého roku a nepředstavují program a nejsou cílem současné finské vlády, informuje zpravodajství finské veřejnoprávní televize YLE.

Vláda ve Finsku nyní musí korigovat špatné informace o vládním programu a politice země, které přinesla řada mezinárodních médií, včetně německého Die Welt, novin The Independent ve Velké Británii či La Repubblica v Itálii. Tyto zprávy všechny nesprávně tvrdí, že Marinová chce jako premiérka země zavést pracovní týden o 4 dnech a šestihodinovou pracovní dobu.

Slova současné premiérky padla na diskusním panelu finské sociální demokracie v srpnu a nejsou tak ani cílem a ani současnou politikou vlády ve Finsku.

Špatnou informaci řady médií opravila finská vláda na svém oficiálním Twitteru s tím, že se jednalo o nápad současné premiérky v době, kdy působila ve funkci ministryně dopravy ve vládě svého předchůdce Antti Rinneho.

Anglickojazyčný zpravodajský server News Now Finland se na špatné informování světových médií o vládní politice vlády ve Finsku zaměřil detailněji. Hovoří o tom, že média si neověřila informace a přinesla tak „fake news“, která se rychle šíří. Nepravdivou zprávu poprvé přinesl před Vánoci rakouský zpravodajský server Kontrast, 2. ledna ji pak převzaly bruselské noviny New Europe. Následně se informace, kterou si média evidentně neověřila, objevila na stránkách dalších novin v Evropě. Kromě toho je informace špatná i v jiném smyslu: Marinová na srpnovém panelu mluvila o možnosti čtyřdenního pracovního týdne nebo šestihodinové pracovní době – nikoliv o obojím.

Ilustrační foto: Autor –  Laura Kotila/Valtioneuvoston kanslia – https://kuvapankki.valtioneuvosto.fi/l/2n7pG8ZmbRvD, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=84794954

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.