Krize v Perském zálivu: Bundeswehr se stahuje

Část německých vojáků byla stažena z Iráku a přemístěna do Jordánska a Kuvajtu – z bezpečnostních důvodů. Vojáky stáhlo i Slovensko.

První zahraniční cesta ve funkci ministryně obrany Annegret Kramp – Karrenbauerové vedla do Jordánska a Iráku. Tam jsou totiž umístěni němečtí vojáci, kteří jsou součástí mezinárodní koalice proti IS, píše Tagesschau.

Ve velké koalici se diskutuje o budoucnosti nasazení německého Bundeswheru a prodloužení mandátu, nyní ale byla část německého kontingentu přemístěna z Iráku do Jordánska. Ministr Heiko Mass uvedl, že německý kontingent bude „dočasně oslaben“.

V operaci Inherent Resolve v Bagdádu mnoho německých vojáků zapojeno není, dalších 32 pak cvičí irácké síly. Je možné, že jejich hlavním stanovištěm se z bezpečnostních důvodů stane Kuvajt.

Po smrti íránského generála Kásima Sulejmáního (jinde Solejmáního) totiž irácký parlament hlasoval pro odchod amerických vojsk z Iráku. Maas uvedl, že pokud by k němu došlo, nestabilita Iráku by se zvýšila a Islámský stát by se vrátil. Ale konečné rozhodnutí je na vládě, která se nemusí cítit vázána rozhodnutím parlamentu. Německá vláda chce jednat s iráckou stranou, jak bude vypadat její budoucí vztah ke koalici proti Islámskému státu.

Ministr Maas tvrdí, že bude respektovat každé suverénní rozhodnutí irácké vlády. Německo je i nadále připraveno v mezinárodním rámci „dodávat podporu“, ale jen pokud si to Irák bude přát.

Stažení vojáků z Iráku tedy zatím není definitivní.

  • O stažení slovenských vojáků informovala média v ČR.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.