Masivní požáry v Austrálii se vrátily. Vláda evakuuje

V Austrálii už shořela oblast o velikosti Jižní Koreje a požáry nabraly ve čtvrtek znovu na síle.

Australské úřady začaly další vlnu masové evakuace ve spojitosti s požáry, které se dotkly hustě osídleného jihovýchodu země. Požáry se vrátily díky další změně počasí.

Premiér australského státu Victoria Daniel Andrews v televizním vystoupení sdělil, že výzvy k evakuaci jsou povinné a je třeba je následovat. „Je to jediný způsob, jak můžeme zaručit bezpečí,“ řekl.

V turistické oblasti ostrova Kangaroo došlo ve čtvrtek k evakuaci. Navzdory tomu, že tu australský premiér Scott Morisson ještě ve středu turistům sliboval, že jim nic kvůli požárům nehrozí.

Reuters uvádí, že při letošních masivních požárech australské buše zemřelo už 27 lidí. Požár zničil celkem 10,3 milionů hektarů, což se rovná území celé Jižní Koreje. Tisíce lidí jsou bez domova, další tisíce musely být evakuovány opakovaně vzhledem k nevyzpytatelnosti šíření požárů.

Obyvatelé pobřežního města Mallacoota patřili mezi ty, kteří měli být evakuováni, jak jsme naše čtenáře už informovali. Tisíce se tu uchýlily na pláž, aby byli v bezpeční před požárem, který se rychle šířil. Minulý týden tu došlo k vojenské evakuaci města. „Když budeme evakuováni, kam půjdeme?“ ptá se Mark Tregellas, který strávil Nový rok na palubě lodi, zatímco požár ničil jeho město. Kolem 1000 lidí se rozhodlo ve městě zůstat. Tregellas říká, že ve městě jsou stále problémy s elektrickou energií i s nedostatkem paliv. Většina lidí teď musí jezdit místo v autech na kolech.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.