Británie díky odchodu z EU zaostává za dalšími ekonomikami skupiny G7

Brexit stojí podle nových odhadů britskou ekonomiku zatím asi 130 miliard liber. Premiér Johnson se snaží minimalizovat další škody.

Podle výpočtů Bloomberg Economics stálo už Velká Británie rozhodnutí odejít z Evropské unie celkem 130 miliard liber. Ke konci roku 2020 může být celková ekonomická cena Brexitu asi 200 miliard liber, a to vzhledem k nejasnostem v budoucích obchodních vztazích mezi Británií a EU.

Podle odborníků Bloomberg Economics panovala historicky mezi ekonomikou Velké Británie a dalších zemí skupiny G7 korelace. Od referenda o odchodu z EU začala ale Británie zaostávat za dalšími rozvinutými zeměmi. Nyní se britská ekonomika zmenšila o 3 % ve srovnání s tím, jak by se rozvíjela v případě, že by vztahy Británie a EU zůstaly nezměněné.

Je pravděpodobné, že Británie vystoupí z EU na konci ledna. Poté začne platit přechodné období, v jehož rámci by Velká Británie a EU měly projednat formát budoucích obchodních vztahů – tj. uzavřít novou obchodní dohodu.

Britský premiér Boris Johnson trvá na tom, že přechodná doba by měla trvat jen do konce roku 2020. Evropští představitelé si ale nejsou jisti tím, že se dohodu povede uzavřít v tak krátkém čase – hovoří spíše o tom, že by přechodné období skončilo do konce roku 2022.

Johnson minulý týden (8. ledna) jednal s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Johnson řekl, že Británie chce podepsat s EU širokou obchodní dohodu, ale přitom nebude dodržovat evropská pravidla a podřizovat se evropským soudům.

Von der Leyenová dala ale najevo, že uzavření tak komplexní dohody do konce roku 2020 považuje za nemožné.

Vyjednavač za EU Michel Barnier pak dal hned den po jednání Johnsona a von der Leyenové najevo, že EU bude od Británie požadovat dodržování evropských regulačních pravidel v případě, že se chce Británie o obchodě s EU domluvit.

Bloomberg Economics odhadují, že cena odchodu Británie z EU se bude s každým rokem nejistoty zvyšovat.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.