Lukašenko chce snížení cen plynu na ruskou úroveň

Běloruská strana chce v rámci prohloubení integrace cenu za plyn, která odpovídá té pro ruský vnitřní trh. Moskva to ale vidí jinak.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko vyjádřil svoje znepokojení ohledně cen ruského zemního plynu. Lukašenko ve čtvrtek 9. ledna řekl, že chce, aby Bělorusko dostávalo zemní plyn za ceny, které platí v Rusku. Ruský Gazprom obvinil z toho, že na prodeji plynu v Bělorusku vydělává více než v Německu.

V daný moment platí ceny z minulého roku 2019, protože Minsk a Moskva o cenách na letošní rok zatím jednají. Lukašenko řekl, že v roce 2011 bylo dohodnuto v souvislosti s prodejem běloruské společnosti Beltransgaz ruskému Gazpromu, že se ceny pro Bělorusko sníží na ruskou úroveň do pěti let od prodeje. Vedle plynu a jeho ceny se jedná mezi oběma sousedy také o cenách a dodávkách ropy.

„Někdo na to zapomněl, já si to pamatuji. A proto trvám na tom, aby se to realizovalo,“ řekl Lukašenko v projevu k udělení státních vyznamenání na adresu snížení cen.

Současná cena pro Bělorusko činí 127 dolarů za tisíc kubických metrů plynu. Lukašenko tvrdí, že Rusko chce nyní 152 dolarů za tisíc kubických metrů. Běloruská strana v rámci vyjednávání o bližší integraci chce, aby zemní plyn pro Bělorusko odpovídal ceně platné ve Smolenském kraji v Rusku. Ta je fakticky zhruba dvakrát nižší než současná cena.

Moskva ale považuje snížení ceny na tuto úroveň ještě před tím, než bude dovršena integrace svazového státu (Ruska a Běloruska) za chybu.

Ilustrační foto: Autor – Kremlin.ru

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.