Putin a Merkelová se zasazují o klid zbraní v Libyi

Merkelová uvedla, že ruský prezident podporuje brzkou organizaci mírové konference o Libyi.

Angela Merkelová letěla do Moskvy kvůli řadě témat, která sahala od Sýrie až k Íránu, informují Financial Times.

Vladimir Putin měl velmi náročný víkend, protože si kvůli klidu zbraní v Libyi volal se zástupci Kataru, Spojených arabských emirátů, ale také s egyptským prezidentem Sísím.

Merkelová se obává, že by v Libyi mohlo dojít k válečnému konfliktu mezi silami generála Chalífy Haftara a mezi oficiální tripolskou vládou. Navzdory zbraňovému embargu OSN se Libye stává místem pro války v zastoupení. Rusko či Egypt podporují generála Haftara, zatímco Turecko se rozhodlo poslat vojska na podporu oficiální vlády v Tripolisu.

Putin a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se dohodli na klidu zbraní. Erdogan nicméně Rusku vyčítá, že poslalo do Libye asi 2000 žoldáků z Wagnerovy skupiny. Je to paramilitární organizace, kterou vede člověk blízký ruskému prezidentovi, tvrdí článek novin Financial Times. Putin ale tvrdí, že pokud jsou v Libyi přítomni ruští občané, pak nereprezentují ruskou vládu.

Německo připravuje pod záštitou OSN mírovou konferenci k Libyi v Berlíně. Merkelová uvedla, že Putin konferenci podporuje a tlačí na to, aby se uskutečnila „velmi brzy“. Putin uvedl, že to může být první krok k vyřešení konfliktu mírovou diplomatickou cestou.

V Libyi se protínají zájmy mnoha aktérů. Financial Times uvádí, že Evropa má především obavy z migrační krize, Rusko si rozšiřuje svůj vliv ve Středozemním moři a také Turecko chce dokázat, že je regionální mocností.

Ilustrační foto: Autor – Kremlin.ru

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.