Turecko chce založit školy v Německu

Berlín a Ankara vyjednávají dohodu, jejíž předmětem je právní rámce pro turecké školy v Německu i pro německé školy v Turecku.

V Berlíně, Kolíně a Frankfurtu by brzy mohly být turecké školy. Německá vláda vyjednává totiž s Tureckem o příslušné dohodě. Informovaly německé noviny Die Welt.

Dohoda by měla umožnit zřízení těchto škol. Také by stanovila právní rámec pro školy, který by měl být podobný tomu, které mají německé školy v Turecku. Konkrétně se jedná o tato města: Ankara, Istanbul a Izmir.

Ve vytipovaných městech v Německu žije velké množství tureckých občanů a občanů s tureckými kořeny.

Turecko ovšem nemůže být přímo zakladatelem, tuto roli mají převzít soukromé svazy. Jednání běží už delší dobu. Vyvolalo je dočasné zavření jedné německé školy v Izmiru s odůvodněním, že chybí právní podklady. Nová dohoda mezi oběma zeměmi by měla stanovit právní základnu i pro německé školy v Turecku.

Turecké školy budou mít také zvláštní postavení. Budou patřit do kategorie soukromých škol, zvolí si své vlastní učební metody i personál, ale musejí dodržovat osnovy, které odpovídají veřejným školám. Potřebují k tomu státní povolení.

Tato právní forma by měla hned na počátku odbourat úvahy o tom, že školy mohly mít politický vliv na turecké studenty v Německu.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas jasně řekl, že Turecko může v Německu založit školy jen tehdy, pokud tyto budou podléhat německému právu. Školy musejí dodržovat školské zákony dané spolkové země a také podléhat školskému dozoru. Maas také řekl, že „nebude to prostor, v němž by se daly učit věci, které jsou v rozporu s našimi hodnotami“.

A jaký je pravý důvod založení škol v Německu? V Turecku německé školy existují, takže Turecko vznáší nárok na to, aby mělo v Německu stejný nárok.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.