Macron požaduje, aby USA zůstaly vojensky v Africe

Francouzský prezident reagoval na náznaky, že by USA mohly omezit svoji vojenskou přítomnost v Africe.

Francouzský prezident Emmanuel Macron na schůzce s pěti africkými státy oblasti Sahelu (Burkinou Faso, Čadem, Mali, Mauritánií a Nigerem) požádal USA, aby znovu zvážily své rozhodnutí omezit americkou vojenskou přítomnost v Africe.

Macron řekl, že by rád „přesvědčil prezidenta Trumpa, že boj proti terorismu, kterému je hluboce oddán, se odehrává také v tomto regionu“.

Macron reagoval na slova velitele amerického generálního štábu Marka Milleye, který v pondělí v Bruselu řekl, že by mohlo dojít k redukci vojenských posádek v Africe a k jejich přesunu buď do USA, nebo do oblasti Tichomoří.

Macronovi se ale zatím nikdy nepodařilo Donalda Trumpa o čemkoliv přesvědčit, ačkoliv se o to snažil například v případě odstoupení USA od Pařížské klimatické dohody či v případě jaderné dohody s Íránem.

Jednání mezi Francií a pěti sahelskými zeměmi mělo podtrhnout stále nebezpečnější vývoj situace v oblasti, kde Francie vojensky působí v rámci protiteroristických operací – od roku 2014 je v Mali asi 4500 vojáků a Francie sem nyní pošle 220 dalších. Macron uspořádáním schůzky reagoval i na kritiku francouzského vojenského angažmá v Mali, která nedávno zazněla od představitelů Mali a Mauretánie.

Francouzská strana považuje relativně malý vojenský kontingent USA v Africe za klíčový. USA zde mají celkem 7 tisíc vojáků na principu rotace a dalších 2 tisíce vojáků, kteří se věnují výcviku. Vedle toho je v Nigeru umístěna americká dronová základna, která je důležitá pro rozvědnou činnost.

Spojené státy ke konečnému rozhodnutí ohledně snížení své vojenské přítomnosti v Africe zatím nedospěly. Pouze Národní bezpečnostní rada Bílého domu na Twitteru podpořila jednání mezi Francií a pěti africkými zeměmi oblasti Sahelu i boj proti terorismu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.