Zabití Sulejmáního hraje do karet Rusku

Důsledky zabití íránského generála posílí ruský vliv v Sýrii a možná i v Iráku právě na úkor Íránu.

Giovanni Pigni se na stránkách Asia Times zaměřil na zhodnocení zabití íránského generála Kásima Sulejmáního (někdy i Solejmáního) a domnívá se, že pro Moskvu se tím otevírá další posílení její pozice v regionu.

Zabití nejdůležitějšího íránského generála Američany znamená další posílení působení Ruska v Sýrii a nabízí navíc i možnosti posílení ruské pozice v Iráku. Napětí mezi Íránem a USA mohlo přerůst v otevřený konflikt ohrožující rovnováhu sil, kterou v oblasti Blízkého východu preferuje Rusko, píše Pigni.

Íránská odveta zatím byla velice slabá. Riziko eskalace se zdá být pro tuto chvíli minimalizováno. Rusko má ale ze situace prospěch, stačí se podívat na růst cen ropy, tvrdí Pigni.

Rusko se také postaralo, aby Spojené státy vykreslilo jako nezodpovědného agresora a posílilo tak vnímání Ruska jako zodpovědného aktéra, neboť útok na Sulejmáního má vážné dopady na mír a stabilitu v regionu. Lavrov si nebral servítky a Pompeovi řekl, že zabití generála porušuje principy mezinárodního práva a je nutné ho odsoudit.

Írán je spojencem Ruska v Sýrii. Byl to údajně právě Sulejmání, kdo stál za ruskou intervencí v Sýrii. V roce 2015 se měl sejít s Vladimirem Putinem a přesvědčit ho, že Asadův režim je možné zachránit – s ruskou pomocí. Navzdory tomu je jeho smrt pro Rusko spíše plusem, protože Rusko nestojí zdaleka a ve všem na straně Íránu.

Pigni se domnívá, že zabití Sulejmáního posílí ruský vliv v Sýrii právě na úkor Íránu. Íránský tvrdý postoj v jednáních byl prý často pro Rusko brzdou, obzvláště pokud šlo o Idlíb.

Po smrti Sulejmáního bude mít Írán co dělat, aby obnovil koordinaci se „spřátelenými organizacemi“ v regionu.

Pigni upozorňuje, že Rusko a Írán se v mnoha ohledech rozcházejí. Například Írán má velké až hegemonické ambice v oblasti Blízkého východu a nenávidí Izrael. Rusko chce naopak v regionu zachovat rovnováhu sil. Moskvě se nelíbí nápady Íránu ohrožující Izrael a nepřeje si jakoukoliv eskalaci vztahů mezi oběma rivaly.

Pigni připomíná, že po zabití Sulejmáního se irácký parlament vyslovil pro odchod amerických vojsk, jejichž stažení ze země dnes nelze zcela vyloučit. Vzniklo by tak další vakuum, které by mohlo vyplnit právě Rusko. Je třeba vnímat, že ruské ambice na Blízkém východě se zdaleka neomezují jen na Sýrii. Pigni cituje Farhada Ibragimova, politologa z Valdajského klubu, který říká, že ruskou ambicí je vytlačit USA z celého regionu a potvrdit svou roli architekta multipolárního světa. Irák může být dalším dílkem ve skládačce.

Netvrdí ovšem, že by se Rusko mělo v Iráku vojensky angažovat, jeho působení bude omezeno na prodej zbraní a diplomacii. Pigni cituje i další experty, kteří se domnívají, že díky angažmá v Sýrii jsou ruské vojenské kapacity zcela vytíženy a Irák by už nemohly zvládnout.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.