Brexit či prezidentské volby v USA jsou překážkou v boji proti klimatické změně

Rok 2020 má přitom být podle odborníků klíčový pro realizaci preventivních kroků.

Rok 2020 bude klíčovým pro odvrácení katastrofického globálního oteplování, shodli se experti během uplynulého víkendu, informuje server Euractiv. Varovali, že cesta k cíli je značně zúžená díky očekávaným událostem – prezidentským volbám v USA či odchodu Velké Británie z Evropské unie.

Letošní rok je zásadní pro realizaci Pařížské dohody o klimatu, která se shodla na pětiletých obdobích podpory, realizace a hodnocení klimatických opatření. V listopadu 2020 se bude konat další COP26, klimatická konference OSN, na které by měly být dokončeny plány redukce skleníkových plynů. Konference ve skotském Glasgow se bude konat jen šest dní po prezidentských volbách v USA.

Americký prezident Donald Trump v roce 2017 z Pařížské dohody odstoupil, přestože USA jsou historicky největším producentem emisí.

Michael Oppenheimer, profesor věd o Zemi a mezinárodních vztahů, varoval, že případné další čtyři roky Trumpova působení v Bílém domě by znamenaly jen další „vysezení problému“.

Prosincová konference COP25 v Madridu nedokázala pokročit v otázce klimatické politiky, přestože rok 2019 byl ve znamení řady katastrof spojených s klimatem. Více než 100 zemí slíbilo, že se bude dvojnásobně snažit redukovat emise, ale největší znečišťovatelé, Čína, Indie, USA a EU, zatím svoje plány nezveřejnily.

Pařížské dohody o klimatu bylo dosaženo díky celoroční diplomatické práci Francie. Jednání o klimatu jsou mnohostranná a redukce emisí je dobrovolná – úspěch je zaručen jen při odpovídající diplomatické snaze hostitelské země. V roce 2020 bude hostitelem konference COP26 britská vláda, která sice považuje klima za prioritu, jak novináře ujistila předsedkyně COP26 Claire O’Neillová, ale budí obavy, že v důsledku Brexitu nebude mít dostatek diplomatické energie.

V září 2020, před konferencí COP26 v Glasgow a volbami v USA, se bude konat summit Evropské unie a Číny v Lipsku. EU se bude snažit dotlačit Čínu, zemi s nejvyššími uhlíkovými emisemi, k jejich dalšímu snížení. Podle Li Šuo, poradce Greenpeace East Asia, to bude pro čínskou vládu příležitost předvést světu klimatické lídrovství. „Rozhodnutí čínského vedení učiněná během následujícího roku významně ovlivní, jak bude svět vnímat Čínu v době stále turbulentnější geopolitiky“.

I pokud se na glasgowském jednání státy na redukci emisí dohodnou, půjde o sliby, které budou stále na hony vzdáleny tomu, jak drastické snížení emisí Země potřebuje, míní Nick Mabey z think tanku E3G.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.